Günlük Forex Analizleri

DX011220.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde İmalat PMI’ları Önemli Olacak!
Geçtiğimiz Cuma günü; İran’ın nükleer programının en etkili isimlerinden Mohsen Fakhrizadeh Mahabadi’nin suikast sonucu öldürülmesi ve bu kapsamda İran ve İsrail cephesinden gelen açıklamalar yeni haftanın başlangıcında küresel borsalarda tedirginliğe olurken, yine Pazar günü OPEC+ üyelerinin yapmış olduğu gayriresmi toplantıdan bir uzlaşı çıkmaması da petrol fiyatlarındaki baskı ile enerji şirketleri üzerinden piyasalarda negatif fiyatlamaları beraberinde getirdi. Brexit Ticaret Anlaşması ve yeni tip Coronavirüs Pandemisi’ne dair gelişmeler de yine takip edilirken; Brexit konusunda gelen karmaşık söylemlerin yanı sıra, ECB Başkanı Lagarde’ın yaptığı konuşmalarda da mali teşvik vurgusu devam etti. Moderna’nın, AB ve ABD regülatörlerine başvurularını yapacağına dair haber akışları ile Ons Altın’daki düşüşlerin devamına karşın, Euro ve Pound gibi para birimlerindeki güçlenme ile Dolar Endeksi’nde de 2018 Nisan ayından bu yana en düşük seviyelerini test edilmesi dikkat çekti. Ekonomik takvimde açıklanan verilerden; Çin resmi PMI rakamları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Almanya’nın öncü TÜFE rakamları ise öngörülerin üzerinde daralmalar göstererek akşamüzeri Euro ‘yu baskıladı. Akşam saatlerinde takip edilen önemli gelişmelerde ise; FED’in 4 acil borçlanma programını Mart ayına kadar uzatması ve daha önce beklenti haline geldiği gibi eski FED Başkanı Janet Yellen’ın ABD’nin yeni Hazine Bakanı olarak atanması borsaları biraz rahatlatırken, ABD Doları da güçlendi. Ancak, dün yapılan OPEC toplantılarında; BAE gibi bazı ülkelerin çekincelerinin devam ettiğinin belirtilmesi ve herhangi bir kesinti(7,7 Milyon varil/gün) uzatma kararı çıkmaması ise -her ne kadar çok fiyatlanmasa da- kısmi tedirginlik unsuruydu. Bugünkü işlem gününde de; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini yine; ekonomik takvimde açıklanacak olan İmalat PMI’ları gibi bazı önemli datalar ve FED Başkanı Powell gibi majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile birlikte izleyeceğiz. Ayrıca, bugün yapılması beklenen ancak ertelenen OPEC+ toplantısına dair beklentiler ve Mahabadi suikastinin yansımalarını(ki dün akşam saatlerinde İran Devrim Muhafızları yetkililerini taşıyan bir araca daha saldırı düzenlediğine dair haber akışları geldi) da takipte olacağız. 

İç Tarafta; Karantina Endişeleri Borsaya Sert Satış Getirdi!
İç tarafta dünkü işlem gününde, sabah saatlerinde açıklanan ekonomik verilerden; 3.Çeyreğin GSYİH Değişimi çeyreklik bazda yüzde 15.6, senelik bazda yüzde 6.7’lik büyümeye işaret etti. Ekim ayının Dış Ticaret Dengesi’nde ise 2 Milyar374 Milyon Dolar açık verildi. Özellikle, büyüme datasında beklentilerden iyi gerçekleşmeler görülmesi; TL kurlarında olumlu fiyatlamaları beraberinde getirirken, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin Antalya Limanı’na geri dönmesi ve BDDK’nın normalleşme adımlarına devam etmesi de TL varlıkları için olumluydu. BDDK’nın açıkladığı yeni kararlarda; Bankaların, yurtdışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğine haiz ortaklıkları ve yurtdışındaki şubeleri de dâhil olmak üzere, yurtdışındaki yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları; TL plasmanlar, TL depo, TL repo, TL kredilerin toplamının bankaların hesapladıkları en son özkaynaklarının toplamının yüzde 0,5’inden yüzde 2,5’uğuna yükseltildiği belirtildi. Borsa İstanbul’da ise; büyüme verisi ve diğer pozitif gelişmelere karşın, sabah saatlerinde küresel risk alma iştahında yaşanan daralamaya paralel olarak satış baskısı hâkimdi. Akşamüzeri ise; Covid-19 tedbirleri kapsamında yeni açıklanması beklenen kararlara(olası karantina) dair endişeler ve Almanya Başbakanı Merkel’in: “Türkiye ile ilişkilerde yeterince ilerleme kaydedemedik” açıklaması sonrasında borsada satışlar derinleşirken, kurlarda da TL aleyhine fiyatlamalar ortaya çıktı. Ekonomiyi sarsmaktan uzak olacağını(piyasalar için olumlu) düşündüğümüz açıklanan tedbirler sonrasında bugünkü işlem gününde de,  TL varlıkları için yine; gerek iç taraftaki jeopolitik/siyasi risklerin durumu ve yapılması düşünülen yapısal reformlara dair haber akışları, gerekse de küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile oynaklıklar görebiliriz. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan İmalat PMI’nın da takip edileceği günde; yine, TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımlarını ve bu bağlamda uluslararası kurumların TL varlıklarına yönelik olası tavsiye notlarını da izleyeceğiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin