Günlük Forex Analizleri

DX010221.png

Güne Bakış

Küresel Tarafta; İmalat PMI’ları da Önemli Olacak!
Küresel tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe; aşı tedariği ve İtalyan hükumetinin durumuna dair belirsizlikler ile risk alma iştahı düşük başlangıç yaptık. İlerleyen saatlerde; AstraZeneca’nın AB ile aşı tedariği konusunda anlaşmaya vardığına yönelik haber akışları ile piyasalarda toparlanmalar ortaya çıktı. Keza İtalya’da, hükumetten ayrılarak krize neden olan Yaşayan İtalya(İtalia Viva) Partisinin lideri Matteo Renzi’nin: Yeni hükumetin kurulması için destek vereceklerine yönelik söylemleri de pozitifdi. Johnson&Johnson’ın aşısının küresel testlerde yüzde 66 etkinlik gösterdiği ve Sanofi’den sonra Novartis’in de Pfizer-Biontech aşısının üretimine destek olacağına dair haber akışları da takip edilirken; ABD’nin Ulusal Alarji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Antony Fauci’nin: Mutasyonların görülmeye devam edeceği ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in: yeni siyah kuğu risklerine karşı hazırlık yaptıklarına yönelik açıklamaları ise endişeye neden oldu. İlerleyen saatlerde; AB’nin, Mart sonuna kadar aşı ihracat programı kabul etmesi de, diğer bölgelere dair riskleri artırırken, ayrıca akşam saatlerinde yine; GameStop gibi bazı şirket hisselerinde yaşanan oynaklık kaynaklı olarak borsaların baskı altında kaldığı görüldü. Gümüş üzerinde Reddit kaynaklı yeni bir spekülatif akımın tedirginliği ile borsaların baskı yemesi ile başladığımız yeni haftanın ilk işlem gününde, ayrıca; Çin’den gelen Caixin İmalat PMI’ının son 7 ayın en kötüsünde gerçekleşme göstermesi ve ABD ile Çin arasında çekişmelere neden olan ülkelerden Myanmar’da yaşanan darbe de tedirginlik unsuruydu. Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününde de; Önemli şirket finansalları, ABD teşvik paketi, Covid-19 Pandemisi ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu, İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları takibimizde olacak. . Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; İmalat PMI dataları gibi önemli verilerle de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Küresel Taraftaki Tedirginlikler; İç Piyasalar Üzerinde de Zaman Zaman Etkili Oluyor!
Yurtiçinde de, geçtiğimiz Cuma günkü işlem gününde; küresel risk alma iştahında görülen daralmanın etkisi ile sabah saatlerinde TL varlıkları baskı altında kaldı. Borsa İstanbul Ulusal100 Endeksi, 23 puan civarında dar bir aralıkta hareket ederken, günün sonunda satıcılı işlemler baskın çıktı. Güne baskı altında giren kurlarda ise; 3 aylık Dolar libor faizinin rekor düşük seviyeye gelmesinin de etkisiyle ilerleyen saatlerde TL lehine hareketler ağrılık kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın: Gıda enflasyonu ile mücadele için açıkladığı tedbirlerin yanı sıra, Türkiye Bankalar Birliği’nin; 2020 yılı Banka temettülerinin yüzde 10 ile sınırlı olmak üzere karşılanmasının uygun görüldüğüne dair açıklaması da kritikti. Yurtiçinde yeni haftanın ilk işlem gününde de, TL varlıkları açısından yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan İmalat PMI verisi de önemli olacak.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin