Günlük Forex Analizleri

DXY010431.png

Güne Bakış

Küresel Tarafta PMI Verileri Takip Edilecek!

Küresel piyasalarda, borsalarda; 3.dalga ve kısıtlamaların genişlemesinden kaynaklı bir miktar negatif fiyatlamalar yaşanırken, ABD özelinde teşvik beklentileri sebebiyle bir miktar daha canlı olmaya devam ediyor. ABD Başkanı Biden, yeni altyapı paketinin detaylarını açıkladı. Kurumlar vergisinin yüzde 21’den yüzde 28’e çıkacağını belirten Biden, bu durumdan şikâyet edilmemesi gerektiğini belirtti. Paketin 8 yıla yayılan süreçte 2,25 trilyon Dolara mal olması bekleniyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 1,75 seviyesine yakın işlemler devam ediyor. Petrol arzında kısıntıların devam edebileceğine yönelik kararlar alınması beklenen OPEC+ toplantısı öncesi, fiyatlamalarda geri çekilme gözlemleniyor. Günün diğer gelişmelerinde ise; ECB Başkanı Lagarde konuşmasında parasal sıkılaştırmayı değerlendirecekleri dönem için epey daha zaman olduğunu ve piyasaların istediği kadar kendilerini test edebileceğine dair söylemlerde bulundu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, yaptığı değerlendirmede 2021 yılı büyüme beklentisi için yüzde 5,0'ten yüzde 5,5'e, 2022 beklentisini de yüzde 4,0'ten yüzde 4,2'ye yukarı yönlü revize etti. Ayrıca raporda, 2021 yılı için; ABD’de büyüme tahmini yükseltilirken, Euro Bölgesi için aşağı yönlü güncelleme yapıldı. Akşam saatlerinde gelen bir diğer haberde ise; Fransa’da pandemiden kaynaklı 4 hafta sürecek yeni kısıtlama tedbirleri kararı alındı. Hong Kong'a yönelik gerçekleşen son uygulamaların ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'i suçladı ve yeni yaptırımlar getireceklerini açıkladı. Dünkü açıklanan ekonomik verilerde; sabah saatlerinde Japonya’dan gelen beklentilerin altında şubat ayı sanayi üretimiyle başladık. Ardından Çin’den gelen mart ayı PMI verileri ise beklentileri üstünde açıklandı. İngiltere’den gelen büyüme rakamlarında; 2020 yılında yüzde 7,3 daralma gerçekleşti. Almanya’da işsizlik oranı bir önceki aya göre değişmeyerek, yüzde 6 seviyesinde açıklandı. Euro bölgesi öncü enflasyon rakamlarında yıllık bazda beklentileri karşıladı ve yüzde 1,3 arttı. ABD’de açıklanan verilerde; Mart ayı Tarım Dışı İstihdam tahminlerin biraz altında 517 bin kişi artış gösterirken, bekleyen konut satışları verisi, şubat ayında yüzde 10,6 azalarak beklentilerin altında kaldı. Bugünün ekonomik takviminde; Çin’den gelen imalat PMI rakamlarının ardından, aynı zamanda Almanya, Euro Bölgesi, Birleşik Krallık ve ABD’den gelecek olan PMI verilerini de izliyor olacağız. Yine, Pandemiyle ilgili gelişmeler, OPEC+’dan çıkacak kararlar, Ticaret Savaşları ve teşvik paketleri gibi konuları takip ediyor olacağız.

 

Dikkatler TCMB’nin Yatırımcılarla Yapacağı Toplantıda Olacak!

Yurtiçi tarafta, kurlarda; son günlerdeki hızlı yükselişin ardından bir miktar geri çekilme yaşanırken, borsada; sınırlı fiyat hareketlerin devam ettiği gözlemlendi. Sabah saatlerinde açıklanan verilerde; Mart ayı Ekonomik Güven Endeksi, 98,3 seviyesine yükselerek pandemi öncesindeki seviyelere geldi. Dış ticaret açığı ise; Şubat ayında 3.3 milyar Dolar oldu. Günün gelişmelerinde; Dünya Bankası, Türkiye’ye yönelik büyüme tahminlerinde yüzde 4.5’den yüzde 5 seviyesine revizyona gitti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Nisan ayı için toplam 37,3 milyar TL iç borç servisine karşılık, toplam 33 milyar TL’lik iç borçlanma programladı. Bugünün önemli haberi, TCMB’nin yerli ve yabancı yatırımcılara yönelik "Makroekonomik görünüm ve para politikası" başlığıyla bir sunum gerçekleştirmesi olacak. Günün ekonomik verisinde; sabah saatlerinde İmalat PMI rakamları açıklanacak. Bugün için yine; dikkatlerimiz kabine değişikliği başta olmak üzere hükümetten gelecek açıklamalarda olacak. regülatörden gelebilecek ekstra açıklamalar da fiyatlamalarda oynaklık yaratabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin