Günlük Forex Analizleri

DX101220.png

Güne Bakış

Bugünkü ECB Kararları da Küresel Çapta Fiyatlamaları Etkileyebilir!
Önceki akşam ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi’ye 916 Milyar Dolarlık yeni bir paket sunması sonrasında rekorlar kıran ABD endeksleri, dünkü işlem gününe de vadeliler ile rekor kırarak başladı.  Avrupa endeksleri ve ABD Doları’nın karşısındaki majör para birimleri de; Polonya ve Macaristan’ın AB bütçesi ve yeni kurtarma fonu üzerindeki vetosunu çekebileceğine dair beklentiler ve yine Brexit Ticaret Anlaşması konusunda Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasında yapılacak akşam yemeğine dair umutlu bekleyişle birlikte pozitif başlangıç yaptı. Ancak, Steven Mnuchin’in önerdiği 916 Milyar Dolarlık paketin içeriğindeki bazı kısımların Demokratların hoşuna gitmediğine dair haber akışları ise kısmen tedirginlik oluşturdu. Keza, Brexit Ticaret Anlaşması konusunda henüz yeterli zeminin sağlanmadığına dair gelen açıklamalar ve yine Birleşik Krallık’ta önceki gün başlayan aşılamada iki vakada yan etkiler görüldüğüne yönelik haber akışları da kısmen tedirginlik oluşturan unsurlardandı. Akşamüzeri ABD borsalarında; teşvik paketi beklentileri ile başlayan yukarı yönlü harekette yeni rekorlar kırılırken, işsizlik yardımları ve yerel yönetim destekleri konusundaki eksiklikler nedeniyle teşvik paketi üzerindeki anlaşmazlıkların devam etmesi ile risk alma iştahı daraldı ve fiyatlamalar bir kez daha terse döndü. Yeni işlem gününde de, küresel tarafta; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına(özellikle bu akşam FDA’nın Pfizer/Biontech aşısı için yapacağı onay oturumu kritik olacak) yönelik haber akışlarını, ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini izleyeceğiz. Ekonomik takvimde de; Birleşik Krallık’tan Sanayi ve İmalat Üretim rakamları ile ABD’nin TÜFE ve İşsizlik Maaşı Başvuruları datalarını takip edeceğiz. Ayrıca, PEPP(Pandemi acil durum varlık alım programı)’de uzatma beklediğimiz Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın açıklayacağı faiz ve politika kararları ile yine ECB Başkanı Lagarde’ın düzenleyeceği basın toplantısında yapacağı açıklamalar da piyasalarda oynaklıklara neden olabilir. 

İç Tarafta Bugün de; Yaptırım Meseleleri Takip Edecek!
İç tarafta, dünkü işlem gününde; kurlarda sabah saatlerinde yukarı yönlü sığ ataklar oluşurken, Borsa İstanbul ise güne yine pozitif başladı ve açılışın hemen ardından yeni gün içi rekor seviyelerini test etti. Gün içerisinde dikkatler öncelikli olarak; ABD ve AB ile ilişkiler üzerine yoğunlaşırken, bu bağlamda öğleden sonra konuşan Cumhurbaşkanı Edoğan’ın: AB ve Yunanistan ile diplomasiden yana yol izledikleri ve Doğu Akdeniz’deki enerji çalışmalarının da devam edeceğine dair sözlerinin yanı sıra,  önceki akşam ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edien CAATSA yaptırım tasarısını da pek şık bulmadıkları ve daha önceden tanıdğı Joe Biden’ın göreve gelmesi ile kendisiyle görüşeceğini söylemesi önemliydi. Yine, AB Liderler Zirvesi’nin açıklanan karar taslağında: Türkiye’nin Doğalgaz sondaj çalışmaları ile ilgili AB Liderleri’nin hedefli yaptırımlar konusunda anlaşmalarının öngörüldüğü ve Türkiye ile yapılan müzakerelerde anlaşma sağlanamaması halinde 2021 Mart ayının sonuna doğru yapılacak yeni zirvede ilave tedbirler getirileceği bildirildi. Düşünülen hedefli yaptırımların Yunan tarafını tatmin etmediği ve müzakerelerin sürdüğüne dair haber akışları da kritikti. Yurtiçinde bugünkü işlem gününde de; Bugün başlayıp yarın da devam edecek olan AB Liderler Zirvesi’nden gelebilecek açıklamalar ve hükumet cephesinin yanıtları önem arz edecek.  Yine, ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’da görüşülecek NDAA(Ulusal Güvenlik Yetkilendirme Yasası) kapsamındaki CAATSA oylaması öncesinde konuya dair gelecek açıklamalar da kritik olacak.  Ekonomik takvimde de Çeyreklik İşsizlik Ortalaması’nı takip edeceğimiz günde; hükumet tarafından yapılması düşünülen yapısal reformlara dair haber akışları ile TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımları da takip edilecek. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de dolaylı olarak TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin