Günlük Forex Analizleri

DXY100221.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde; ABD TÜFE Rakamları ve FED Başkanı Powell’ın Konuşması Kritik Olacak!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; borsalarda kısmi kâr satışları ile başlanılırken, petrol gibi Şubat başından itibaren ralli yapan bazı emtialarda da düzeltmeler ortaya çıktı. Güvenli liman varlıkları ise; gün içerisinde borsa endeksleri ve emtialardaki bu geri çekilmelerden bir miktar nemalandı. ABD’de devam eden Covid-19 yardım paketine dair gelişmeler öncelikli olarak takip edilirken, ayrıca eski Başkan Trump’ın azil soruşturması da Senato ‘da başladı ve yapılan oylamada 6 Cumhuriyetçi senatör de yargılamanın anayasal olduğuna hükmetti. AB tarafında da; Covid-19 Pandemisi ve bu bağlamda aşılamaya dair gelişmeler ön planda olmaya devam ederken, eski ECB Başkanı Mario Draghi’nin İtalya’da yeni bir hükumet kurmak için yaptığı görüşmelere olan desteğin artması ile risk alma iştahı tekrardan toparladı. Keza, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Amerikan iş dünyasının liderleri ile Beyaz Saray da görüşme yapması da piyasalarda olumlu karşılandı. Bugün de önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi konusunun yanı sıra, önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları takibimizde olacak. Keza, Çin enflasyon verileri ile başladığımız ekonomik takvimde de günün devamında açıklanacak olan; Almanya ve ABD’nin TÜFE rakamları gibi önemli veriler ve FED Başkanı Powell başta olmak üzere majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Yurtiçinde; İşsizlik Oranı Verisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gelecek Açıklamalar Önemli Olacak!
Yurtiçinde, dünkü işlem gününde bir miktar karmaşık fiyatlamalar görüldü. Kurlarda sabah saatlerinde yukarı yönlü ataklar oluşurken, akabinde TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın: Alınacak tüm kararların fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda ele alınacağı ve bağlamda 2023 yılına dek yüzde 5’lik enflasyon hedefine ulaşmak için ilgili araç setinin düzenleneceği ile yine; sıkı duruşun sabır ve kararlılıkla sürdürüleceğine dair söylemleri sonrasında yeniden TL lehine fiyatlamalar oluştu. Borsa tarafı ise küresel cephedeki kâr satışlarına karşın, pozitif başladığı günde; yine alıcılı kapanış gerçekleştirdi. Oluşan pozitiflikte; TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın söylemlerinin yanı sıra, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın: S400’ler için “Girit Modeli”nin uygulanabileceğine dair önerisi de kısmen etkiliydi. Yurtiçinde, bugünkü işlem gününde de yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışları ve ekonomik verileri TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz. Bu bağlamda, özellikle iç tarafta; Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmesi beklenen yeni açıklamalar ile küresel tarafta; FED Başkanı Powell’ın konuşması önem arz edecek.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin