Günlük Forex Analizleri

DXY100321.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde Bugün; ABD’nin TÜFE Rakamları ve Tahvil İhaleleri Kritik Olacak!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; borsalarda kuvvetli yükselişler, ABD tahvil faizlerinde geri çekilme ve dolar endeksinde düşüş gerçekleşti. Öğlen saatlerinde gelen Euro Bölgesi GSYİH verisinde, Bölge ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 0,7 daraldı. Buna göre; Euro Bölgesi'nde GSYİH, 2020'nin dördüncü çeyreğinde 2019'un aynı dönemine göre ise yüzde 4,9 geriledi. Günün bir diğer gelişmesinde ise AB’nin aşı pasaportu uygulamasında RUSYA ve ÇİN aşılarına da dahil edebileceği belirtildi. Dünkü gerçekleşen ABD tahvil ihalesinde sorunsuz ve iyi geçtiği ifade ediliyor. Öte yandan, OECD dün yayınladığı "Ara Dönem Ekonomik Görünüm" raporunda; küresel büyüme için 2021 tahminini Aralık ayındaki rapora göre 1,4 puan ve 2022 beklentisini 0,3 puan yükseltti. G20 için 2021 büyüme beklentisini de 1,5 puan artırarak yüzde 6,2'ye çıkaran OECD, 2022 yılı için büyüle tahminini de yüzde 3,7'den 4,1'e çıkardı. Euro Bölgesi ekonomisi için 2021 ve 2022 büyüme tahminlerini sırasıyla 0,3 ve 0,5 puan yükselterek yüzde 3,9 ve 3,8 olarak duyuran OECD, ABD ekonomisinin ise 2021'de yüzde 6,5 ve 2022'de yüzde 4.0 büyüyeceğini öngördü. Yeni işlem gününün erken saatlerinde Çin’den ÜFE-TÜFE verilerini aldık. Günün devamındaysa; Amerika’dan Ham petrol stokları, 10 yıllık tahvil ihaleleri, federal bütçe dengesi, TÜFE Verilerini ve diğer küresel haberleri takip edeceğiz.  Özellikle de ABD TÜFE rakamları ve tahvil ihalelerinden gelecek sonuçlar piyasalarda oynaklıklara neden olabilir.

 

Yurt içi Ekonomik Takvimde ise; İşgücü İstatistikleri Açıklanacak!

Yurtiçinde de, haftanın ikinci işlem gününde; küresel taraftaki pozitif havaya paralel olarak Borsada pozitif, kurlarda TL lehine işlemler gördük. . Gün içerisinde; OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı), küresel ve bölgesel ekonomilere dair 2021-2022 büyüme beklentilerinde revizyona gitti. OECD'nin Türkiye için 2021 tahminindeki değişiklik ise dikkat çekti. 2021 için yüzde 2,9 oranında büyüme bekleyen OECD, bu tahminini yüzde 5,9'a yükseltti.  Kurum gelecek yıl için beklentisini ise bir miktar aşağı çekti. OECD, 2022 yılı için büyüme beklentisini yüzde 3,0'ye çekti. Aralık raporunda beklenti yüzde 3,2, Ocak raporunda ise yüzde 3,5 seviyesinde bulunuyordu. Akşam saatlerinde ise Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, "Türkiye ve Finansal Kuruluşlar" güncellemesi başlığıyla internet üzerinden seminer düzenledi. Derecelendirme kuruluşunun Direktörü Winslow, şunları söyledi: "Bu yılın sonunda enflasyonun yüzde 11 seviyesine, 2022 yılının sonunda da yüzde 9,2 seviyesine gerilemesini bekliyoruz. Bu halen Merkez Bankasının (TCMB) tahminlerinin üzerinde. Son 5 yılda Türkiye’de enflasyon ortalama yüzde 11,7 seviyesinde gerçekleşti. Bu, benzer (aynı grupta değerlendirilen) ülkelerin ortalamasından 3 kat fazla". Para politikası adımlarını da değerlendiren Winslow: "Yeni faiz oranları, şubatta enflasyon oranı dikkate alındığında yüzde 1,4 ile pozitif alana ilerledi. Bu, haziranda yüzde -5 seviyesindeydi. Tüm finansman ana faiz oranı üzerinden yapıldı. Bu işlevselliği artırdı." diye konuştu. TL varlıkları açısından bugün yurtiçinde; iş gücü istatistiklerini ve fiyatlamaları etkileyecek diğer haber akışlarını takip edeceğiz. Ayrıca, küresel taraftan da; başta ABD tahvil faizlerindeki hareketler ve önemli veriler olmak üzere bazı önemli konulara dair gelecek haberler ile birlikte TL varlıklarında oynaklıklar görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin