Günlük Forex Analizleri

DX110121.png

Güne Bakış

Trump’ın Azil Soruşturması Bugün Başlayabilir!
Küresel tarafta geçtiğimiz haftanın son işlem gününe de borsalarda; ABD’deki seçilmiş Başkan Joe Biden’ın, yakında faaliyetlerine başlayacak olan hükumetinin ek teşvik paketlerini devreye alacağına dair beklentilerle birlikte pozitif işlemlerle başladık. ABD’nin, Fransa’ya (dijital hizmetler vergisine misilleme olarak)yönelik uygulamayı düşündüğü gümrük vergilerini ötelemesi ve AB’nin, AstraZeneca/Oxford Üniversitesi aşısına; önümüzdeki(bu) hafta onay vermeyi düşündüğüne dair haber akışları da diğer pozitiflik unsuruydu.  Georgia Senato Seçim Sonuçlarıi ile başlayan süreçte hızla “Risk on” moduna geçen yatırımcıların, güvenli liman varlıklarından çıkışları da devam ederken; ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde 5 Ocak’tan itibaren başlayan yükselişin devamında faizlerin yüzde 1.12’i aştığı görülürken, buna paralel olarak; Ons Altın ve Gümüş gibi değerli metaller üzerindeki baskı da devam etti. Ayrıca, 6 Ocak’ta 89.07 seviyesi ile 2018 Nisan ayından bu yana en düşük seviyelerini test eden DXY(Dolar Endeksi)’de de; -Kasım başından itibaren takip ettiğimiz düşen trendin kırıldığı Perşembe gününde olduğu gibi- alternatif majör para birimlerindeki düzeltmeye paralel olarak toparlanma hareketleri görüldü.  Açıklanan kritik ABD verilerinde; Tarım Dışı İstihdam Değişikliği 140 Binlik istihdam kaybına işaret ederek beklentilerden kötü gerçekleşme gösterirken, verinin geçtiğimiz ayki datası ise 245 Bin’den 336 Bin’e revize edildi. İşsizlik Oranı geçtiğimiz ayki yüzde 6.7’lik seviyesini korurken, Ortalama Saatlik Kazançlar ise yüzde 0.8’lik artış oranıyla; yüzde +0.2’lik tahminlerin hayli üzerinde geldi. ABD Borsalarının açılması sonrasında bir miktar düzeltme hareketleri görülse de, özellikle Joe Biden’ın 14 Ocak’ta açıklayacağına dair haber akışlarıyla; yeniden hızla toparlanmalar görüldü ve rekorlar yenilendi. Hafta sonunda ise; Pfizer/Biontech aşısının yeni mutant virüs üzerinde etkili olduğuna dair gelen haber akışları olumlu olsa da, ABD gibi bazı önemli ekonomiler vaka sayılarının rekorlar kırması ve Japonya’da; İngiliz varyantına yakın bir virüsün yayılmaya başladığına dair haber akışları tedirginlik unsuruydu. Bir diğer negatif gelişme ise; 6 Ocak’taki Kongre baskını sonrasında tepkileri üzerine çeken ve her geçen gün partisinin üyelerince de dışlanmaya başlayan mevcut ABD Başkanı Trump’a yönelik azil soruşturmasının Pazartesi(bugün) gününden itibaren başlatılacağına ve bu kapsamda Trump yanlısı aşırı sağcı bazı grupların da 20 Ocak’taki Biden’ın yemin töreni öncesinde yeni bir ayaklanmaya hazırlık yaptıklarına dair haber akışlarıydı. Yeni haftanın ilk işlem gününe; bu kapsamda risk alma iştahı düşük başlayan piyasalarda, günün devamında yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar, aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve mevcut ABD Başkanı Trump’a yönelik olası azil soruşturmasıyla alâkalı gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz. 

Son Zamanlarda; Küresel Risk Alma İştahının Durumu, TL Varlıklarını da Etkiliyor!
Yurtiçinde de geçtiğimiz Cuma günü; Borsa İstanbul Ulusal-100 Endeksi, yeni rekor ile güne başladı. Gün içerisinde olduğu gibi günün sonunda da rekorlar yenilendi. TL kurları ise, yukarı yönlü hareketler ile başladıkları günde; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında geri çekildi. İç tarafta bugünkü işlem gününde, ekonomik veri olarak; Cari İşlemler Dengesi ve Çeyreklik İşsizlik Ortalamasını takip edeceğiz. Ayrıca yine; iç ve dış taraftaki önemli haber akışları ile de TL varlıklarına direkt veya dolaylı fiyatlamalar görebiliriz. 

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin