Günlük Forex Analizleri

DX111120.png

Güne Bakış

Küresel Piyasalarda; Aşı ve İlaç Haberleri İle Fiyatlamalar Şekil Buluyor!
Yeni haftanın ilk işlem gününde; Pfizer ve Biontech’in birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısına dair haber akışları ile oynaklığın yükseldiği küresel piyasalarda, dünkü işlem gününde de aşı ve ilaç geliştirilmesine dair gelen haber akışları ile oynaklıklar görüldü. Pfizer/Biontech aşısına dair tartışmaların yanı sıra, dün gelen haberlerde; ABD merkezli ilaç şirketi Eli Lilly’nin orta ılımlı Covid-19 semptomları gösteren yüksek riskli kişilerde kullanılmak üzere geliştirdiği antikor tedavisinin FDA’dan acil onay alması olumluydu. Buna karşın; Çinli aşı üreticisi Sinovac’ın geliştirdiği Covid-19 aşısının, Brezilya’daki testlerinin; bazı yan etkilerin ortaya çıkması nedeniyle durdurulduğuna dair haber akışları ise moral bozucuydu. Ekonomik takvimde açıklanan verilerden; Çin enflasyon rakamları beklentilerden zayıf gerçekleşmeler göstererek toparlanmaya ilişkin soru işaretlerini beraberinde getirirken, Almanya’nın vasat ZEW Endekslerinin yanı sıra; İtalya’nın Sanayi Üretimi de kötü gelerek Euro Bölgesi’ne dair endişeleri de artırdı. Birleşik Krallık tarafında da ücret zamlarında öngörülerin üzerinde görülen güçlenmeye karşın, İstihdam azalışı ve bu kapsamda ortaya çıkan İşsizlik Oranı tahminlerden daha büyüktü. ABD’nin yeni teşvik paketine dair gelişmeler de gün boyunca takip edilirken, günün en pozitif haberi ise; AB Kurumlarının, 750 Milyar Euro’luk kurtarma programı ve 1 Trilyon Euro’yu aşan birlik bütçesi konusunda anlaşmasıydı. Haftanın üçüncü işlem gününde de; Covid-19 Pandemisine dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak yakip edeceğiz. Ayrıca yine; ABD seçim sonuçlarının yankıları ve bu bağlamda yeni teşvik paketine dair gelişmeler, AB teşvik paketi, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini ve ECB yetkileri başta olmak üzere majör merkez bankalarından gelecek açıklamaları da; fiyatlama davranışlarına olası etkileri açısından izleyeceğiz. 

Bist100’de Güniçi Rekor Kırıldı, Kapanış Rekoruna da Ramak Kaldı!
Haftanın ilk işlem gününde ralliler oluşan TL varlıkları dünkü işlem gününe pek iyi başlamadı. Kurlarda yukarı yönlü ataklar oluşurken, Borsa İstanbul’da da sabah saatlerinde negatif işlemler ön plandaydı. Berat Albayrak’ın yerine Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilen Lütfi Elvan görevine başlarken, TBMM’deki yemin töreni sonrasında yaptığı açıklamalarda: Mali disiplin vurgusu yapması TL varlıklarına olumlu yansıdı. Ayrıca, ekonomik takvimde sabah saatlerinde açıklanan; Ağustos ayının çeyreklik işsizlik ortalaması da önceki döneme göre binde 2’lik iyileşmeye işaret etmekteydi. Bu bağlamda da bir miktar TL lehine fiyatlamalar ortaya çıkarken; başta DAX olmak üzere majör borsalarda yaşanan yükselişlerin de desteği ile günün sonunda kapanış rekoru kırıldı. Haftanın üçüncü işlem gününde de, TL varlıklarındaki fiyatlamalar için; iç taraftan kabine revizyonu başta olmak üzere gelecek haber akışlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Ayrıca, iç taraftan Eylül ayının Cari İşlemler Dengesi rakamlarının ve 19 Kasım TCMB/PPK toplantısına dair öngörülerin izleneceği günde; küresel taraftan risk alma iştahına etki edecek gelişmeleri de yine takipte olacağız. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin