Günlük Forex Analizleri

DXY110321.png

Güne Bakış

ABD Tahvil Faizleri Düşüşe Geçti, Piyasalar Pozitife Döndü!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; risk alma iştahı kısmen daralma göstererek başladık. Önemli haber akışlarında; Biden yönetiminden bir yetkili, Beyaz Saray'dan gelen ABD ile Çin arasında üst düzey bir toplantı konusunda detayların henüz nihai halini almadığı açıklamasının ardından yaptığı değerlendirmede: “bu görüşmenin "yakın zamanda" yapılmasının mümkün olduğunu” ifade etti. Uluslararası yatırım kuruluşu Morgan Stanley, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte pandemi öncesi GSYH'ya ulaşmasını beklediğini bildirdi. Kuruluş tarafından hazırlanan raporda, karara gerekçe olarak son dönemde ekonomik görünüm konusunda oluşan olumlu trend gösterildi. Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, yaptığı açıklamalarda: “Küresel petrol piyasasında arz açığı var. Küresel petrol piyasasında durumu daha istikrarlı, talep kademeli olarak artıyor. Küresel petrol talebi gelecek yıl pandemi öncesi seviyelere döner” İfadelerini kullandı. Günün önemli verileri olarak ABD’den Şubat ayı TÜFE rakamları takip edilirken; manşet veri piyasa beklentileriyle paralel bir seyir izleyerek aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 1,7 artarak beklentileri karşıladı. Tüketici fiyatları, ocak ayında yıllık bazda yüzde 1,4 artmıştı. Gıda ve Enerji fiyatlarındaki oynaklığın arındırılması açısından daha kritik olan Çekirdek TÜFE ise Şubat’ta; beklenti seviyesi olan yüzde 0,2’lik artışın altında, yüzde 0,1 arttı. Çekirdek enflasyon, yıllık bazda da yüzde 1,3 artarak beklentilerin altında kaldı. Söz konusu verinin yüzde 1,4 artması bekleniyordu. Çekirdek datanın beklentiyi karşılayamaması sonrasına tahvil faizlerinde kısmen geri çekilmeler ortaya çıktı. Akşam saatlerinde ABD’nin 1,9 Trilyon Dolarlık yeni teşvik paketi beklenildiği gibi Temsilciler Meclisi’nden de onay alırken; yasa tasarısı, imzalanmak üzere Başkan Biden’a gönderildi. Yine, piyasaların dikkat kesildiği ABD’nin 10 yıllık tahvil ihalesinde ise; -her ne kadar geçtiğimiz ayki oranın 1 puan kadar yukarısında gerçekleşme olsa da- talebin karşılanması ile birlikte tahvil faizlerindeki geri çekilme bir miktar daha kuvvetlendi ve risk alma iştahı da buna paralel olarak artış gösterdi. Küresel risk alma iştahının pozitif olduğu yeni işlem gününün devamında da, global ekonomik takvimde; Avrupa Merkez Bankası(ECB) Faiz ve Politika Kararları ve yine ECB Başkanı Lagarde’dan gelecek açıklamalar önem arz edecek. Yine, ABD’de açıklanacak olan; Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları datası ve 30 yıllık tahvil ihalesinin sonuçları da, Joe Biden’ın ilk Ulusa Sesleniş konuşması ile birlikte piyasalarda oynaklıklara neden olabilir.

 

Önceki Gün TL Varlıklarında Yeniden Başlayan Pozitiflik, Dün de Devam Etti!

Yurtiçinde ise, dünkü işlem gününde; sabah saatlerinde kurlara kısmen TL aleyhine işlemler ortaya çıkarken, borsa tarafı ise bir miktar pozitif açtı. Öğleden sonra risk alma iştahında görülen toparlanmalar hem borsa, hem de kurlarda karşılık bulurken; böylece TL varlıkları üst üste ikinci gününü de pozitif kapatmış oldu. Detaylara baktığımızda; dün açıklanan Ocak ayı işsizlik verilerinde mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı; yüzde 12,2 olarak gerçekleşme gösterdiği ortaya çıktı. Mevsim etkisinden arındırılmamış işsizlik yüzde 13,4 olarak hesaplanırken, genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 24,7 olarak kaydedildi. TÜİK, revize veriler içinde yayımlanmaya başladığı atıl işgücü oranını yüzde 29,1 açıkladı. Günün bir diğer gelişmesinde; Merkez Bankası'nın 18 Mart'ta yapacağı PPK toplantısından faiz artırımı kararı çıkacağını bekleyen uluslararası yatırım bankaları arasına Goldman Sachs da katıldı. Banka, Mart ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısından 100 baz puan faiz artırımı beklediklerini söyledi. Credit Suisse tarafından hazırlanan raporda ise; "Paritenin 7,45'in altına güçlü şekilde sarkması için TCMB'den mevcut faiz beklentisini değiştirecek net sinyal gerek" yorumu yapıldı. Yeni işlem gününde ise, TL varlıkları açısından; Cari işlemler dengesi verisi iç tarafta takibimizde olacak. Küresel tarafta da önemli verilerin takip edileceği günde, ayrıca; iç ve dış taraftan gelecek haber akışları ve tahvil piyasalarındaki fiyatlamaları da yine takipte olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin