Günlük Forex Analizleri

DX121120.png

Güne Bakış

Artan Covid-19 Vakaları Sonrasında, ABD’nin Karantina’ya Girmesi Gündemde!
Küresel piyasalar, dünkü işlem gününe sığ işlemlerle kararsız başlangıçlar yaparken; borsalarda oluşan kısmi pozitif işlemlere karşın, Dolar varlıklarına gelen talep de karmaşıklığı özetler nitelikteydi. Önceki gün, Covid-19 günlük vaka artışlarının yeniden ivme kazanmaya başlamasının yanı sıra; AB’nin, ABD ürünlerine 4 Milyar Dolarlık gümrük vergisini ve yine digital vergileri koyma anlayışına girmesi olumsuzluk ifade ederken, Pfizer/Biontech aşısı ile artan umutlar ve AB’nin yeni kurtarma fonunun kabul edildiğine dair haber akışları ise olumlu görünümü yansıtmaktaydı. Keza, Brexit konusundaki müzakerelerde dün de bir anlaşma sağlanamaması bu konuya dair endişeleri tırmandırırken, ABD seçimleri sonrasında yeni teşvik paketine dair artan umular ise korunmaktaydı. Tüm bu karmaşık gelişmeler ışığında risk alma iştahı kısmen artarken; güvenli liman varlıklarında da kısmi pozisyonlanmalar olduğu görüldü. ECB adına Başkan Lagarde: Hizmetler sektöründeki ve enflasyondaki zayıflığa değindiği dünkü konuşmasında, bu kapsamda; TLTRO(Hedefli Uzun Vadeli Refinansman Operasyonları) ve PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı)’nın gerekliliğine vurgu yaptı. Akşamüzeri ise Moderna Ceo’sundan gelen: Covid-19 aşısının acil kullanımı için Aralık ayında başvuru yapabileceklerine dair açıklaması ile borsalar nemalanırken, güvenli limanlar yine satış yedi. ABD’nin seçilmiş yeni Başkanı Joe Biden’ın Covid-19 Danışma Kurulu’nda görevlendirdiği Doktorlardan Michael Osterholm’un: ABD’nin 4-6 haftalığına kapanması gerektiğine dair söylemleri ve yine; küresel çapta 613 Bin’in üzerine çıkan vakalar sonrasında risk iştahında daralma ile başladık. Günün devamında da yine; Covid-19 Pandemisine dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca yine; ABD seçim sonuçlarının yankıları ve bu bağlamda yeni teşvik paketine dair gelişmeler, AB teşvik paketi, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de, majör merkez bankalarından gelecek mesajlar ve ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamaları ile TL Varlıkları Güçlendi!
Dünkü işlem gününe; kurlarda kısmi yükselişler ile başlanırken, yurt içi piyasaların açılması sonrasında; BDDK’nın, bankaların yurtdışı yerleşikler ile yaptıkları vadede TL satım yönündeki swap işlemlerinin limitlerinde artırıma gitmesi sonrasında, normalleşme adımları çerçevesinde sağlanan yabancı yatırımcı güveni ile kurlar geri çekildi. Diğer yandan, ekonomik takvimde açıklanan Eylül ayı Cari İşlemler Dengesi verisinde 2 Milyar 364 Milyon Dolar ile beklentilerin altında açık verilmesi de pozitifti.  Kur tarafının yanı sıra, güne rekorla başlayan Borsa Ulusal 100 Endeksi de; yükselişlerine devam etti. Gün içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen açıklamalar da takip edilirken: Son görevlendirmeler sonrasında ortaya atılan kabine değişikliği beklentilerinin gerçeği yansıtmadığını dile getirmesi kritikti. Keza, Erdoğan’ın: yabancı yatırımcılara gerekli desteğin sağlanacağı ve önümüzdeki dönemde güven ve kredibilite kazanımına odaklanarak risk priminin düşürüleceğine dair söylemleri ve yeni TCMB Başkanı’nın uygun adımları atacağına(vereceği kararın yanına olacaklarına vwe bununla birlikte yapısal reformalar yapacaklarına) dair sözleri ile TL varlıkları hızla değer kazandı. 5 yıllık kredi risk swapı(CDS) 400 seviyesine doğru hızla gerilerken, buna paralel olarak; DolarTL 7.78, EuroTL 9.15 seviyelerine doğru hızla geri çekildi.  Bugünkü işlem gününde de, TL varlıklarındaki fiyatlamalar için; iç taraftan gelecek haber akışlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Ayrıca, iç taraftan yine; 19 Kasım TCMB/PPK toplantısına dair öngörüler ile TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek yeni normalleşme adımlarının da izleneceği günde, küresel taraftan; risk alma iştahına etki edecek gelişmeleri de takipte olacağız. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin