Günlük Forex Analizleri

DXY120221.png

Güne Bakış

ABD Borsaları Momentum Kaybediyor!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe yine; ABD’nin yeni teşvik paketi ve olası yeni İtalya hükumetine dair iyimserlikle pozitif hareketler ile başlandı. Ayrıca, önceki akşam FED Başkanı Jerome Powel’ın: Teşvik paketlerinin devam ettirilmesi gerektiğine dair söylemleri de bu pozitifliği destekler nitelikteydi. Gün içerisinde Covid-19 tedbirleri ve aşılama çalışmaları hususundaki haber akışları da izlenirken, küresel ekonomik takvimde açıklanan önemli verilerden; Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerin üzerinde gelerek ABD Borsalarını kısmen baskı altına aldı. Akşam saatlerinde ABD Başkanı Biden’ın: Temmuz sonuna kadar 300 Milyon ABD’linin aşılanacağına dair söylemi ise ileriye dönük olarak pozitif gelişmelerdendi. Yeni günde de önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi konusunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca; önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları takibimizde olacak.  Keza, Çin tarafında yeni yıl kapsamındaki bahar tatillerinin devam ettiği günün ekonomik takviminde de; Birleşik Krallık’ta açıklanacak olan GSYİH dataları ile piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

SPK’nın Açığa Satış İznini Genişleten Kararı; Bist Açısından Önemli!
Yurtiçinde, dünkü işlem gününde; TCMB tarafından açıklanan rakamlarda Brüt Döviz Rezervlerinin 5 Şubat haftasında yüzde 1,87 artış gösterdiği belirtilirken, buna paralel olarak aynı dönemde Net Uluslararası Rezervlerde de yüzde 1,84’lük artış görüldü. Yine, TCMB tarafından açıklanan veriye göre; yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatının da yaklaşık 2,1 Milyar Dolar azaltması da pozitifti. TCMB’nin, enflasyon hedeflemesi çerçevesinde kalıcı fiyat istikrarı hedefine ulaşılması için yapmış olduğu toplantılar Müsiad ve Tüsiad üzerinden devam ederken, iletişim kanallarının yeniden açılmış olması anlamında piyasalarca pozitif karşılanan bir diğer unsur olarak karşımıza çıktı. Akşam saatlerinde ise; başta S400 konusu olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan gelen açıklamalar ve SPK’nın açığa satış serbestisini Bist-30’dan Bist-50’ye genişleten kararı kritikti. Yurtiçinde, bugünkü işlem gününde de yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışları ve ekonomik verileri(iç tarafta Cari İşlemler Dengesi açıklanacak) TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.  

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin