Günlük Forex Analizleri

DXY110321.png

Güne Bakış

ABD Başkanı Biden, 1.9 trilyon dolarlık Coronavirüs yardım paketini imzaladı!

Küresel tarafta dünkü işlem gününe; ABD teşvik paketinin temsilciler meclisinden geçmesi ve ABD tahvil ihalelerinin iyi sonuçlanmasıyla beraber pozitif başlangıçlar yapıldı. Gün içerisinde; AB'nin, johnson & johnson aşısının kullanımını önereceğine yönelik haber akışları da pozitif fiyatlamaları destekledi. Öğleden sonra, Avrupa Merkez Bankası(ECB) kararlarında; faiz oranları ve tahvil alımları sabit bırakılırken, Başkan Lagarde'ın: “Piyasa faiz oranlarının genel olarak finansman şartlarını zorladığı ve yine faiz oranlarındaki artışların erken sıkılaştırmaya neden olabileceği” söylemleri bir miktar tedirginliğe sebep oldu. Bu bağlamda, gün içerisinde 1.47 seviyesine kadar gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin; son 17 haftanın en düşük seviyesinde açıklanan ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ile beraber yeniden tırmanışa geçtiği görüldü ve risk iştahı kısmen daraldı. Ancak, gerek; yine ECB Başkanı Lagarde’ın: PEPP’in önümüzdeki çeyrekte artırılabileceğine dair söylemi, gerekse de; akşam saatlerinde ABD Başkanı Biden’ın, yeni teşvik paketini onaylaması ile de yeniden risk alma iştahı artışa geçti. Petrol tarafında, OPEC’ten dün gelen açıklamalarda: küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günlük bazda yaklaşık 5 milyon 900 bin varil artışla 96 milyon 300 bin varil olacağı açıklandı. Bugünün ekonomik veri takviminde, Birleşik Krallık’tan; Büyüme, Sanayi Üretimi ve Ticaret Dengesi, Almanya’dan; TÜFE verileri, Euro Bölgesi’nden; Sanayi Üretimi, ABD’den; ÜFE, Michigan Üniversitesi Anketleri ve Baker Hughes petrol sondaj kuyusu sayısı verilerini takip edeceğiz. Ayrıca yine; haber akışları ve tahvil piyasalarındaki hareketlerle de oynaklıklar oluşabilir.

 

Bugün, Yurtiçinde Dikkatler; Yeni Ekonomik Reform Paketinde Olacak!

Perşembe günkü işlemlere TL varlıklarında da, küresel taraftaki olumlu havayla birlikte; kurlarda TL lehine fiyatlama, borsada da yükselişlerle başladık. Sabah saatlerinde açıklanan cari işlemler dengesinde; Ocak ayında 1 milyar 867 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 36 milyar 599 milyon dolar oldu. Geçen yılın ocak ayında 3 milyar 24 milyon dolar fazla veren altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bu yılın ocak ayında 1 milyar 177 milyon dolar fazla verdi. Yine, sabah saatlerinde Morgan Stanley tarafından yayınlanan raporda; TCMB'den önden yüklemeli bir faiz artırımı beklediklerini ve artırım gelse dahi Dolar/TL'nin 7,75 seviyesinde dengeleneceğini yönelik değerlendirme yapıldı. Öğleden sonra açıklanan Merkez Bankası verilerine göre, bir önceki hafta; 54 milyar 495 milyon Dolar olan brüt döviz rezervleri, 5 Mart ile sona eren haftada 53 milyar 247 milyon dolara gerilediği görüldü. Merkez Bankası altın rezervleri 40 milyar 719 milyon dolar seviyesinden 38 milyar 416 milyon dolar seviyesine geriledi. Böylece toplam rezervler; 95 milyar 214 milyon dolar olan seviyesinden 91 milyar 663 milyon dolar seviyesine geldi. İç tarafta, yeni işlem gününde TL varlıkları açısından; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekonomik Reform Paketine dair açıklamalarını takip edeceğiz. Günün ekonomik ajandasında iç tarafta; Sanayi Üretimi ve Perakende Satışları izleyeceğiz. Yine, küresel tarafta oluşacak haber akışları ve fiyatlamaları da olası etkiler açısından takipte olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin