Günlük Forex Analizleri

DX130121.png

Güne Bakış

Küresel Piyasalar; Biden’ın Ekonomi Paketine Odaklanmaya Başlıyor!
Küresel tarafta, haftanın ikinci işlem gününe; karmaşık fiyatlamalar ile başlandı. ABD siyasetinde sancılı bir sürece neden olan hükumet değişimi ve bu bağlamda 6 Ocak’taki Kongre baskını nedeniyle Donald Trump’a azil soruşturması başlatılmasına yönelik Demokratların girişimi ortamı iyice gererken, dikkatler bir yandan da; yeni hükumetten beklenen ek teşvik paketlerindeydi. Seçilmiş Başkan Joe Biden: “Göreve geldiğinde ilk icraatının teşvik paketi olacağını” söyleyerek piyasaları kısmen rahatlatırken, 20 Ocak’ta yapılacak yemin töreni öncesinde silahlı bazı grupların yaptıkları eylem hazırlıkları ise tedirginlik unsuruydu. Geçtiğimiz ay, Birleşik Krallık ve Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni Covid-19 mutasyonları sonrasında, şimdi de; Japonya’dan yeni bir varyantın ortaya çıkması da dikkatle takip edilecek unsurların başındaydı. Avrupa seansında gelen haber akışlarında; AstraZeneca’nın, Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği aşı için Avrupa İlaç Regülatörü’ne başvuru yaptığının belirtilmesi ve yine; AB ile Birleşik Krallık arasında Finansal Hizmetler başlığı için görüşmelerin başlamış olması ise umut vadeden başlıklardandı. Tüm bu gelişmeler ışığında karmaşık fiyatlamalar görülen piyasalarda, akşam saatlerinde ABD’de mevcut Başkan Trump’ın açıklamaları da takip edildi. Texas ziyareti öncesinde konuşan Trump: Her zaman için barışçıl adımlardan yana olduğunu ve Kongre’de geçtiğimiz hafta yaşanan olaylarla alakasının olmadığını belirtti.  Haftanın üçüncü işlem gününe ise, ABD’de Demokratların; mevcut Başkan Yarımcısı Mike Pence’in, Anayasa’nın ek 25.maddesini kullanarak Trump’ın azil sürecini başlatmasına yönelik hazırladığı tasarının Temsilciler Meclisi’nden 205’e karşı 223 oy ile kabul edilmesi ile başladık. Ancak, Başkan Yardımcısı Pence; Kongre’ye daha önce gönderdiği mektupta Anayasa’nın ek 25.maddesini kullanmayacağını ifade ettiği için tasarının da pek anlamı kalmadı. Ayrıca, tasarıya sadece 1 Cumhuriyetçi temsilcinin onay oyu vermesi de bundan sonraki süreçte Trump’ın azlinin zor olduğunu gösterir nitelikteydi. Bu aşamadan sonra, günün devamında her ne kadar; Demokratların, Donald Trump’a yönelik başlatacağı azil soruşturması takip edilecek olsa da, piyasalar daha çok; yeni Başkan Joe Biden’ın yarın açıklayacak olan ekonomik paketine odaklanmaya başladı. Günün devamında, bu konulara dair gelişmelerin yanı sıra; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar, aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve Brexit Ticaret Anlaşması’na yönelik yeni gelişmeleri de yine dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD TÜFE rakamları ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir. 

Yurtiçi Piyasalar; Küresel Taraftan Etkilenmeye Devam Ediyor!
Yurtiçinde de, haftanın ikinci işlem gününde; kurlar ve Borsa İstanbul Ulusal-100 Endeksinde karmaşık fiyatlamalar gördük. Küresel taraftaki gelişmelerin yanı sıra, iç tarafta da; jeopolitik/siyasi gelişmelere ve aşılama çalışmalarına dair haber akışları gün boyunca takibimizdeydi. Özellikle de; Sinovac aşısının, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Laboratuvarında yapılan testlerinin Çarşamba(Bugün) tamamlanacağına dair haber akışları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB ülkelerinin büyükelçileri ile yaptığı toplantı kapsamındaki açıklamaları kritikti. Akşamüzeri ise; AB ve ABD’den gelen küresel piyasaları sakinleştirici haber akışları ile TL varlıklarında da pozitif fiyatlamalar ön plana çıktı. Bugün de, TL varlıkları açısından yine; iç ve dış taraftaki önemli haber akışlarını, teknik fiyatlamalar ile birlikte takipte olacağız. Ayrıca, sabah saatlerinde yurtiçinde açıklanacak olan; Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar datası ile direkt, küresel ekonomik takvimde açıklanacak; ABD TÜFE rakamları ile de dolaylı olarak fiyatlamalar şekil bulabilir. 

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin