Günlük Forex Analizleri

DX140121.png

Güne Bakış

Küresel Piyasalarda Dikkatler; Biden’ın Ekonomi Paketinde Olacak!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; ABD siyasi arenasında son zamanlarda ısınan gündeme dair gelişmeler ile başladık. Son birkaç gündür; 6 Ocak’taki Kongre baskını nedeniyle Donald Trump’a azil soruşturması başlatılmasına yönelik Demokratların girişimi takip edilirken, sabaha karşı bunun ilk adımları ortaya çıktı. Nancy Pelosi liderliğindeki Demokratların; mevcut Başkan Yarımcısı Mike Pence’in, Anayasa’nın ek 25.maddesini kullanarak Trump’ın azil sürecini başlatmasına yönelik hazırladığı tasarı; Temsilciler Meclisi’nde 205’e karşı 223 oy ile kabul edildi. Ancak, Başkan Yardımcısı Pence, Kongre’ye daha önce gönderdiği mektupta; Anayasa’nın ek 25.maddesini kullanmayacağını ifade ettiği için, onaylanan tasarının da pek anlamı kalmadı. Keza, tasarıya sadece 1 Cumhuriyetçi temsilcinin onay oyu vermesi de bundan sonraki süreçte Trump’ın azlinin zor olduğunu gösterir nitelikteydi. Akşam saatlerinde, Demokratlar tarafından Temsilciler Meclisi’ne getirilen; Donald Trump’ın “isyana teşvik” suçundan azledilmesine yönelik tasarı da yeterli oyu alarak kabul edildi. Ancak, azlin gerçekleşmesi için bir kritik süreç olan(ayrıca, öncesinde Senato adalet komisyonunda da soruşturma yürütülmesi lazım) Senato oylamasının; Trump’ın görevini bırakacağı 19 Ocak tarihinden sonra yapılabileceğine dair Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’dan gelen açıklama ile azil ihtimali imkansıza yakın bir olasılığa geriledi. Siyasi sahnede gelişen bu olaylara karşın, piyasalar; 14 Ocak’ta(Bugün) Joe Biden’ın açıklayacağı ekonomi programındaki teşviklere dair beklentileri fiyatlamaya başladı. Gün içerisinde; DSÖ’nün 2021 yılının Pandemi ile mücadele için daha zor geçeceğine dair açıklaması, Japonya ve Almanya gibi bazı önemli ekonomilerin karantina tedbirlerini sıkılaştırması ve Avrupa’nın önemli ekonomilerden İtalya’daki iktidar ortaklarından Viva Partisi’nin hükumetten çekildiğine dair haber akışları ise bir miktar tedirginlik unsurlarıydı. Dün ayrıca ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları da takip edilirken; hızlı şekilde yeni nesil AB fonunun hayata geçirilmesi gerektiği, kur hareketlerinin izlendiği ve ihtiyaç halinde daha büyük PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı) ‘in devreye alınabileceği söylemleri kritikti. Ekonomik takvimde açıklanan önemli datalarda; ABD’nin, Aralık ayı TÜFE rakamları öngörüleri karşıladı. Yeni günün küresel piyasalar açısından en önemli gündem maddeleri hiç kuşkusuz; yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklayacağı ekonomi paketi ve FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşma olacak. Ayrıca, bu konulara dair gelişmelerin yanı sıra; “Covid-19 Pandemisi”ne yönelik rakamlar, aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve Brexit Ticaret Anlaşması’na dair yeni gelişmeleri de yine dikkatle takip edeceğiz. Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Almanya GSYİH Değişimi verileri ile diğer majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir. 

Yurtiçinde; Aşılama Bugün Başlıyor!
Yurtiçinde de, dün sabah saatlerinde; küresel risk alma iştahındaki yükselişin de desteklemesi ile borsa açılışıyla yeni rekorlar kırıldı. Açılış ile beraber açıklanan ekonomik verilerden; Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar beklentileri karşılarken, ayrıca; jeopolitik ve siyasi taraftan gelen iyimser haber akışlarıyla da kurlarda pozitif görünüm hakim oldu. Akşam saatlerinde de; Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun, Coronavac aşısı için acil kullanım onayı vermesi ile Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu üyelerinin ilk olarak aşı yaptırması Pandemi ile mücadele ve negatif ekonomik etkileri bertaraf etmek açısından umut vadeden gelişmelerdendi. Bugün de, TL varlıkları açısından yine; iç ve dış taraftaki önemli haber akışları ve verileri; teknik fiyatlamalar ile birlikte takipte olacağız. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin