Günlük Forex Analizleri

DX141220.png

Güne Bakış

ABD’de Aşılama Bugün Başlıyor, Dikkatler ise Teşvik Paketi İçin Kongre’de Olacak!
Geçtiğimiz hafta boyunca Brexit Ticaret Anlaşması konusunda AB ve Birleşik Krallık arasındaki görüşmelerin sonuçsuz kalması, geçtiğimiz Cuma günü tarafları umutsuzluğa sürüklerken; küresel risk alma iştahını da baltaladı. Ayrıca, Çarşamba ve Perşembe günü Covid-19 vaka ve ölüm sayılarının tekrardan rekor seviyelere doğru artışa geçmesi de, Sanofi ve GlaxoSmithKline ‘in birlikte geliştirdikleri Covid-19 aşısının; klinik deneylerde yaşlılar üzerinde başarısız olduğu için piyasaya çıkış tarihinin ertelenmesi ile birlikte Cuma günkü işlemlerde sabah saatlerinden itibaren yatırımcıları “risk off” moduna geçiren etkenlerin başındaydı. Akşamüzeri ise; FDA’nın, önceki günkü oturumda Pfizer/Biontech aşısı için yaptığı kullanım önerisi sonrasında; onay aşamasına geçmek için olabildiğince hızlı hareket edeceğine dair FDA Başkanı Dr.Stephen Hahn’dan gelen açıklama ve yine ABD Sağlık Bakanı Alex Azar’ın: Pfizer/Biontech aşısının üretimi için her türlü ham madde ve ekipman desteğinin sağlanacağına dair söylemi ile toparlanmalar ortaya çıkarken, piyasaların kapanışından önce FDA’dan beklenen haber geldi ve Pfizer/Biontech aşısı onay aldı. Hafta sonunda bir dizi önemli gelişmeyi takip ettik. Almanya’nın, 16 Aralık’tan itibaren daha sert tedbirler ile kapanmaya gideceği ve yine New York’ta da restaurantlar başta olmak üzere ek tedbirler alınacağına dair habr akışları tedirginlik unsuruydu. Ancak, ABD’deki aşılamanın Pazartesi gününden(Bugün) itibaren başlayacağı ve yine Pazartesi günü(Bugün) ABD teşvik paketinin Kongre’ye sunulacağına dair haber akışlarının yanı sıra, durma noktasına gelen Brexit Ticaret görüşmelerinin de devam edeceğine dair taraflardan gelen açıklama ile birlikte risk alma iştahı artış gösterdi. Yeni haftanın ilk işlem gününde de, küresel tarafta; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ‘nin yeni teşvik paketine dair gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini izleyeceğiz. Ekonomik takvimde; Euro Bölgesi’nin Sanayi Üretimi rakamlarının açıklanacağı günde, ayrıca; majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalar da oynaklıklara neden olabilir. 

İç Tarafta; Trump’ın, Savunma Bütçesi Vetosu Söylemi Sonrasındaki Süreç Kritik Olacak!
İç tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde; AB ve ABD’nin Türkiye ile ilgili aldığı kararların yankıları takip edildi. AB Liderler Zirvesi’nden Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarından kaynaklı olarak sadece ilgili bireyler ve şirketler ile sınırlı bir yaptırım kararı çıkmasına karşın; 2021 Mart ayındaki zirveye atıfta bulunulması, ABD tarafının da CAATSA yaptırımlarını devreye alacağına dair haber akışları ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisine neden oldu. Ancak, Erdoğan’ın diyalog yoluyla ilişkileri iyileştirmekten yana olduklarına ve reformlara dair vurgusu; sabah saatlerinde kurlarda oluşan yukarı yönlü ataklar ve açılışta borsada oluşan negatifliği bertaraf etti. Borsada gün içi ve kapanış rekorları yenilenirken, borsanın kapanışı sonrasında; ABD Senatosu’nda onaylanan NDAA yasası kapsamında Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımları Başkan Trump’ın onayına sunulurken, buna rağmen; kurlarda da TL lehine kapanışlar ortaya çıktı. Dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Trump’ın, CAATSA yaptırımlarının da içinde bulunduğu Savunma Yasası’nı veto edeceğini söylemesi ile yeni haftaya kurlarda –geçici de olsa- TL lehine fiyatlamalar ile başladık. Yurtiçinde bugünkü işlem gününün devamında da; AB Liderler Zirvesi sonuç bildirisi ve ABD’nin olası CAATSA yaptırımlarının yankıları dikkatle takip edilecek. Ekonomik takvimde Ekim ayının Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar datalarını da takip edeceğimiz günde; hükumet tarafından yapılması düşünülen yapısal reformlara dair gelebilecek açıklamalar ile TCMB ve BDDK gibi kurumların yapabilecekleri yeni normalleşme adımları da önem arz edecek. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de -dolaylı olarak- TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin