Günlük Forex Analizleri

DX151220.png

Güne Bakış

ABD Teşvik Paketi Belirsizliği ve Tam Kapanma Endişeleri, Küresel Risk İştahını Baltalıyor!
Geçtiğimiz hafta sonunda Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasında gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde Brexit Ticaret Anlaşması müzakerelerinin devam etmesi yönünde çıkan karar, yeni haftanın başlangıcında; ABD’de aşılamanın başlayacak olması ve yine ABD Kongresi’nde görüşmeleri başlayacak olan yeni teşvik paketine dair beklentiler ile birlikte risk alma iştahına olumlu yansıdı. AB Brexit Baş Müzakerecisi Michel Barnier’in, Brüksel’deki AB ülkelerinin daimi elçilerine vermiş olduğu brifingde: Britanya ve AB’nin halen anlaşmasının mümkün olduğuna dair söylemi pozitif karşılanırken, FDA’nın geçtiğimiz Cuma günü Pfizer/Bipntech aşısına verdiği onay sonrasında aşıların hızla eyaletlere dağıtılmaya başlanması da umutları artırdı. Çin ticaret Bakanlığı’nın: AB ile yapılan görüşmelerde ortak yatırım anlaşmasına yaklaşıldığına dair açıklaması da pozitifliği artırırken, akşam saatlerinde ise dikkatler; ABD’nin teşvik paketine çevrildi. Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi arasında gerçekleştirilen görüşmede halen belirsizliklerin olduğunun anlaşılması ve aşılamanın dün fiili olarak başlamasına karşın New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun: Yeniden tam kapanmaya gidebileceklerine dair söylemleri ile risk iştahında hızla daralma ortaya çıktı. Borsalar ve emtialarda geri çekilmeler ortaya çıkarken, güvenli liman varlıklarına da geri dönüşler görüldü. Haftanın ikinci işlem gününde de, küresel tarafta; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ‘nin yeni teşvik paketine dair gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini izleyeceğiz. Çin’den gelen önemli datalar ile başladığımız küresel ekonomik takvimde; Birleşik Krallık’ın İş İstatistikleri ve ABD’de Sanayi/İmalat Üretimi rakamlarının da açıklanacağı günde, ayrıca; yarınki FED/FOMC kararları öncesinde majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalar da oynaklıklara neden olabilir. 

CAATSA Yaptırımları Meselesi, Bugün de İç Piyasaların Gündeminde Olacak!
Dün, iç tarafta ise; borsa açılışıyla beraber yeni rekorlar kırılırken, ABD Başkanı Trump’ın; Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımlarını da içeren Savunma Bütçesi’ni veto edeceğine dair açıklaması sonrası kısmen pozitif başlayan kurlar da sabah saatlerinde dalgalanma oluştu. Ekonomik takvimde açıklanan Ekim ayının Sanayi Üretimi datası ise; senelik bazda yüzde 10.2 ile beklentilerin ve önceki ayki gerçekleşmelerin üzerinde artış gösterdi. Akşam saatlerinde; ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun talebi üzerine ABD’den, Türkiye’ye yönelik bazı CAATSA maddelerinin uygulanmasına dair karar çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükumet yetkililerinin gerek konuya dair açıklamaları, gerekse ekonomi politikalarına dair söylemleri sonrasında kurlarda yine dalgalanmalar ortaya çıkarken, yaptırımların şimdilik görece zayıf olması nedeniyle yukarı yönlü ataklar sınırlı kaldı. Yurtiçinde haftanın ikinci işlem gününün devamında da; ABD’nin CAATSA yaptırımlarının yankıları dikkatle takip edilecek. Ekonomik takvimde; Kasım ayının Merkezi Hükumet Bütçe Dengesi’ni takip edeceğimiz günde, hükumet tarafından yapılması düşünülen yapısal reformlara dair gelebilecek açıklamalar ile TCMB ve BDDK gibi kurumların yapabilecekleri yeni normalleşme adımları da önem arz edecek. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de -dolaylı olarak- TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin