Günlük Forex Analizleri

DXy150221.png

Güne Bakış

İtalyan Hükumeti ve Teşvik Paketi Beklentilerinin Yanı Sıra; Karantinaların Gevşetilmesi Beklentileri de Risk Alma İştahını Destekliyor!
Küresel tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününün başlangıcında; ABD vadeli borsalarında kararsız seyir hakimdi. Sabah saatlerinde Avrupa tarafında da benzer fiyatlamalar ortaya çıkarken, bir yandan; teşvik paketi beklentileri ile iyimserlik korunurken, diğer yandan ise; karmaşık açıklanan ekonomik veriler ve önemli ülkelerde karantina tedbirlerinin uzatılabileceğine dair haber akışları tedirginliğe neden oldu. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın: Yeni varyantlar nedeniyle sınırların kapatılmasının kaçınılmaz olduğuna dair söylemi dikkat çekerken, Birleşik Krallık Sanayi ve İmalat Üretimi dataları da öngörüleri karşılayamadı. Ülkenin 4.Çeyrek GSYİH Değişimi verisi ise tahminlerin üzerinde gerçekleşme gösterdi. Akşam saatlerinde ise İtalya’da hükumeti kurmakla görevlendirilen eski ECB Başkanı Mario Draghi’nin; 5 Yıldız Hareketi(ki daha önce Draghi hükumetine destek vermeyeceklerini açıklamışlardı), Demokrat Parti, Kuzey Ligi, Haydi İtalya, Yaşayan İtalya ile Özgürler ve Eşitler partilerini bir araya getirerek hükumeti kurmaya yaklaştığına dair haber akışları ile borsalar hızla atağa geçti. Ayrıca, ABD Doları’nın karşısındaki birçok para birimi de tekrar değer kazanırken, güvenli limanlar ise baskı altına girdi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri, hem; güvenli limanlardan çıkış, hem de; ABD teşvik paketi beklentileri(enflasyon oluşturma ve borçluluk kaygıları) 1.215 ile 2020 Mart ayından bu yana en yüksek seviyelerini test etti. Hafta sonunda ise; eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Ocak Kongre Baskını’na dair azil soruşturmasından 57 evet oyuna rağmen(yeter sayısı 67) aklandığını takip ettik. Daha da önemlisi ise; İngiltere’nin 22 Ocak’ta karantinadan çıkış takvimini açıklayacağı ve aylar sonra günlük bazda 100 Bin ‘in altına inen toplam vaka sayıları nedeniyle ABD’de de New York gibi bazı eyaletlerin kısıtlamaları yavaş yavaş gevşeteceklerine dair haber akışlarıydı. Keza, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, G7 Finans Liderlerine yönelik yaptığı daha büyük teşvik çağrısı da piyasalar açısından olumluydu. Tüm bu gelişmeler ışığında risk alma iştahı yüksek başladığımız yeni haftanın ilk işlem gününde de, önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi konusunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca; önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları da takibimizde olacak.  

Küresel Risk Alma İştahındaki Artış ile Bist’in de, Yeni Haftaya Oldukça Pozitif Başlamasını Bekliyoruz!
Yurtiçinde, geçtiğimiz Cuma günkü işlem gününde, sabah saatlerinde açıklanan ekonomik verilerde; 2020 Aralık Sanayi Üretimi aylık bazda yüzde 1.3, senelik bazda yüzde 9.0 oranında artış gösterdi. Yine, Aralık ayının Cari İşlemler Dengesi; 3,21 Milyar Dolar açık verirken, böylece 2020’nin tamamında 36,72 Milyar Dolarlık açık verilmiş oldu. TCMB’nin Beklenti Anketlerinde ise; Sene sonu TÜFE tahmini yüzde 11.15’den yüzde 11.23’e, yılsonu ABD Doları kur tahmini 8.0874 TL’den 7.7865 TL’ye ve senelik büyüme tahmini de yüzde 3.91’den yüzde 4.05’e revize edildi. Ünlü yatırım kuruluşlarından Morgan Stanley’in raporu da takip edilirken, raporda; Enflasyondaki artışlar kapsamında Şubat TCMB/PPK toplantısında olmasa da Mart ayında bir sıkılaştırma daha yapılmasının beklendiği ve DolarTL’nin de 6.80’e kadar geri çekilebileceği öngörüldü.  Yurtiçinde de, haftanın ilk işlem gününde yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını, TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, Çarşamba günü yapılacak 18 Milyar TL’ye yakın iç borç itfası kapsamında; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bugün yapacağı iki önemli tahvil ihalesinin sonuçları da önem arz edecek.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin