Günlük Forex Analizleri

DXY150321.png

Güne Bakış

ABD 10 yıllık tahvil faizi 2020 Şubat Ayından Bu Yana En Yüksek Seviyelerinde!

Küresel tarafta, geçtiğimiz Cuma günü ABD Başkanı Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık Coronavirüs yardım paketini imzalamasının ardından, ABD vadeli endekslerinde bir miktar pozitif fiyatlamayla başlandı. Ancak, Perşembe günü %1.47 seviyesinden; İşsizlik Maaşı Başvurularının son 17 haftanın en düşük seviyesinde gelmesi, yeni teşvik paketinin devreye girmesi, aşılamanın güçlenmesi vb. faktörler ile yeniden yükselişe geçen ABD 10 yıllık tahvil faizinin ABD ÜFE rakamları sonrasında tırmanışını hızlandırdığı görüldü. %1.63 seviyesini yaklaşık 13 ay sonra aşan 10 yıllık tahvil faizi borsaları, emtiaları ve ABD Doları karşısındaki para birimlerini baskı altına aldı. Gün içinde açıklanan diğer verilerde; İngiltere ekonomisi şubat ayında, beklenti olan yüzde 4,9’luk daralmanın altında, yüzde 2,9 daraldı. Diğer taraftan İngiltere’de sanayi üretimi ise Ocak ayında yüzde 1,5 oranında daralma gösterirken, imalat üretiminde ise yüzde 2,3’lük bir düşüş meydana geldi. Almanya’dan açıklanan tüketici fiyatları (TÜFE) verisinde ise, şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 arttı ve beklentileri karşıladı. Tüketici fiyatları ocak ayında da yıllık yüzde 1,3 yükselmişti. Almanya'da enflasyon, aylık bazda ise yine beklentiler doğrultusunda sabit kalarak, yüzde 0,6 arttı. Öğlen saatlerinde Euro Bölgesi'nden gelen sanayi üretiminde, ocakta önceki aya kıyasla yüzde 0,7, geçtiğimiz yılın aynı ayı ile kıyaslandığında ise yüzde 0,1 arttı. Piyasaların kapanışa doğru bir miktar alımların geldiği görüldü. Çoğu majör borsanın yataya yakın pozitif işlemler kapanış gerçekleşti. Çin’den gelen önemli verileri takip ederek başladığımız yeni haftanın ilk işlem gününe ABD tahvil faizlerinin durumu yine kritik olacak. Yeni günde Covid-19 Pandemisiyle ilgili gelişmeler ve ABD-ÇİN arasındaki ticaret savaşları gibi konuları da takip edeceğiz.

 

Yeni Ekonomi Reform Paketini Açıklandı. Ancak Küresel Fiyatlamalar Etkili Olmaya Devam Ediyor!

Yurtiçinde de, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Borsa tarafı; küresel piyasalardaki fiyatlamalara eşlik ederek yataya yakın fiyatlamalarla günü tamamladı. Kur tarafı ise; gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik endişelerin devam etmesiyle yine yukarı yönlü ataklar gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde açıklanan verilerde; Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayına ilişkin sanayi üretim endeksini yayımladı. Verilere göre, Ocak'ta sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 11,4 artarken aylık bazda yüzde 1 artış gösterdi. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasa beklentilerinin derlendiği Beklenti Anketi'ni açıkladı. Ankete göre yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,23 iken, bu anket döneminde yüzde 11,54 oldu. Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi 7,7865'den 7,9455'e yükselirken, 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi ise 8,1970 oldu. Bir önceki anket döneminde 24,1 milyar dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi, bu dönemde 25,2 milyar dolara yükseldi. Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) 2021 büyüme beklentisi yüzde 4,1'den yüzde 4,4'e çıkarken, 2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 4,2 oldu. Cari ay sonu TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama maliyeti beklentisi yüzde 17'den 17,53'e yükseldi. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay ve 12 ay sonrası beklentileri sırasıyla yüzde 17,59 ve yüzde 13,50 olarak kayıtlara geçti. Öğleden sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi reform paketini açıkladı. Pakette mali disiplin vurgusu dikkat çekerken, enflasyonla mücadeleye de vurgu yapıldı. Erdoğan, salgın döneminde zorlanan 850 bin küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti getirileceğini, reel sektör şirketlerinin tahvil ihraçlarına yönelik Tahvil Garanti Fonu oluşturulacağını, ekonomideki gelişmeleri izlemek adına Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında iki yeni yapı oluşturulacağını söyledi. TÜİK’in “ilişkili” kuruluş haline dönüştürüleceğini anlatan Erdoğan, fiyat istikrarı için de yeni bir komite oluşturulacağını, kamu fiyat artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağını duyurdu.  Günün devamında TL varlıkları açısından; küresel tarafta oluşan fiyatlamaları, haber akışlarını ve ekonomik verileri yakından izleyeceğiz. İç tarafta ise; sabah saatlerinde açıklanacak olan bütçe dengesini takip edeceğiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin