Günlük Forex Analizleri

DX161120.png

Güne Bakış

Küresel Piyasalar Biden ve Harris'in Açıklamalarına Odaklandı!
Küresel borsalar Cuma gününe de; artan Covid-19 vaka ve ölüm sayıları kapsamında yeni karantinaların devreye alınması ve ABD’nin teşvik paketine dair devam eden belirsizliklerle tatsız başlangıç yaptı. Gün içerisinde glen haber akışlarında; Moderna’nın geliştirdiği aşının İsviçre ‘de tescili için başvuru yapıldığı belirtilirken, akşam saatlerinde St.Louis FED Başkanı James Bullard'ın: 2021 Mart-Nisan aylarına doğru küresel resesyonun bitmesinin muhtemek olduğuna dair söylemleri ile risk alma iştahı artış gösterdi. Ekonomik takvimde gelen verilerde; İngiltere ekonomisinin 3. Çeyrek GSYİH Değişimi dataları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Euro Bölgesi’nin 3. Çeyrek GSYİG Değişim rakamları ise öngörülerin bir miktar altında kaldı. ABD’de takip edilen ÜFE rakamları beklentilerin üzerinde artış kaydederken, Gıda ve Enerji fiyatlarının ihmal edildiği Çekirdek datalar ise tahminleri karşılayamadı. Japonya ve Çin'den gelen önemli veriler ile başladığımız yeni haftanın ilk işlem gününde de yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca yine; ABD seçim sonuçlarının yankıları ve bu bağlamda yeni teşvik paketine(bu akşam Biden ve Harris 'in ABD ekonomisine yönelik yapacağı açıklamalar da bu anlamda kritik olacak) dair gelişmeler, AB teşvik paketi, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de, majör merkez bankalarından gelecek mesajlar ve ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz. 

İç Tarafta; Yaklaşan TCMB/PPK Toplantısına Dair Öngörüler Fiyatlanıyor!
İç tarafta geçtiğimiz Cuma gününe de kurlarda; küresel çapta risk alma iştahında görülen daralma nedeniyle yine kısmi yükselişler ile başlanırken, ilerleyen saatlerde yeniden TL lehine fiyatlamalar ön plana çıktı. Borsa tarafı ise hafta boyunca olduğu gibi yine; 19 Kasım TCMB/PPK toplantısına yönelik beklentilerle pozitif başlangıç yaptı. Sabah saatlerinde açıklanan ekonomik verilerde; Perakende Satışlar üst üste 5. ayında da artış gösterirken, benzer şekilde Sanayi Üretimi’nde de artışlar devam etti. Öğleden sonra TCMB’nin açıkladığı Beklenti Anketleri takip edilirken, Sene Sonu TÜFE beklentisinin; yüzde 11.76’dan yüzde 12.47’ye, sene sonu kur(DolarTL) beklentisinin 7.8979’dan 7.8844’e revize edildiği görüldü. Özellikle de TÜFE konusunda olumsuz revize sonrasında bir miktar TL aleyhine fiyatlamalar ortaya çıksa da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar sonrasında yeniden pozitif fiyatlamalar görüldü. Yeni haftanın ilk işlem gününde de, TL varlıklarındaki fiyatlamalar için yine; 19 Kasım TCMB/PPK toplantısına dair öngörüler ile TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek yeni normalleşme adımlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi’nin de izleneceği günde, hükumet cephesinden gelebilecek açıklamaların yanı sıra  küresel taraftan da yine; risk alma iştahına etki edecek düzeyde önemli gelişmeleri TL varlıklarına olası etkileri açsosondan takipte olacağız. 

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin