Günlük Forex Analizleri

DX161220.png

Güne Bakış

FED/FOMC Kararları ve FED Başkanı Powell’ın Basın Toplantısı Küresel Çapta Kritik Olacak!
Dünkü işlem gününe; Avrupa’daki bazı ülkelerde (ve ABD’de New York gibi bazı eyaletlerde) rekor düzeylere yakın seyreden Covid-19 vaka ve ölüm sayıları nedeniyle tam kapanmaya gidileceğine dair endişelerle risk iştahının düşük olduğu bir başlangıç yaptık. Akabinde ise; ABD’de bir türlü sonuçlanamayan teşvik paketine dair taraflar arasındaki görüşmelerin devam ettiği ve yine; ABD’nin Moderna aşısı için bu haftanın sonuna doğru(muhtemelen 17 Aralık), AB’nin de Pfizer/Biontech aşısı için önümüzdeki hafta(muhtemelen 23 Aralık) onay verebileceğine dair haber akışları ile risk alma iştahında artışlar ortaya çıktı. Akşam saatlerinde de; ABD’deki 908 Milyar Dolarlık bipartizan teşvik paketi için tarafların iki aşamalı bir onay süreci üzerinde anlaştığına dair gelen haber akışları ile risk iştahındaki toparlanma hızlandı. Dünkü ekonomik takvimde; Çin’de açıklanan datalar çoğunlukla beklentileri karşılarken, Birleşik Krallık’ta açıklanan verilerin de çoğu öngörülerden iyi gerçekleşme gösterdi. Keza, ABD’de açıklanan Sanayi/İmalat Üretimi, Kapasite Kullanım Oranı gibi verilerin büyük çoğunluğu da tahminleri karşıladı. Bugünkü işlem gününde de, küresel tarafta; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ‘nin yeni teşvik paketine dair gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini izleyeceğiz. Küresel ekonomik takvimde; Birleşik Krallık’ın enflasyon ve ABD’nin Perakende Satışlar datalarının yanı sıra, tüm majör bölgelerden gelecek öncü PMI dataları da kritik olacak. Ayrıca; FED’in, dün başlayıp bugün sonlanacak olan FOMC toplantılarına dair akşam saatlerinde açıklanacak kararları ve hemen akabinde FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı basın toplantısında söyleyecekleri ile de küresel piyasalarda oynaklıklar görebiliriz. 

CAATSA Sonrası Diplomasi Dilinin Devam Etmesi TL Varlıklarına Olumlu Yansıyor!
Dün, iç tarafta; ABD’nin, önceki akşam Türkiye’ye yönelik kabul ettiği CAATSA yaptırımlarının; görece olarak diğer CAATSA maddelerine nazaran zayıf nitelikte olması ve hükumet yetkililerinin diyalog yoluyla sorunların çözümünden yana olduklarına dair açıklamaları iyimserlik fiyatlamalarına neden oldu. Borsa açılışıyla beraber yine rekorlar yenilenirken,  kurlarda da bir miktar TL lehine fiyatlamalar ortaya çıktı. Ekonomik takvimde açıklanan Kasım ayının Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi’nde; 13,4 Milyar TL fazlalık verilirken, 11 ayın Bütçe Dengesi’nde ise 132,1 Milyar TL açık oluştu. Yurtiçinde bugünkü işlem gününün devamında da; ABD’nin CAATSA yaptırımlarının yankıları dikkatle takip edilecek. Ekonomik takvimde; TCMB’nin açıklayacağı Beklenti Anketleri’ni takip edeceğimiz günde, hükumet tarafından yapılması düşünülen yapısal reformlara dair gelebilecek açıklamalar ile TCMB ve BDDK gibi kurumların yapabilecekleri yeni normalleşme adımları da önem arz edecek. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de -dolaylı olarak- TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin