Günlük Forex Analizleri

DXY160221.png

Güne Bakış

ABD Tatili Bitti, Risk Alma İştahı Yüksek Olmaya Devam Ediyor!

Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe de; İtalyan hükumetinin kurulacağı ve teşvik paketlerinin çıkarılacağı beklentilerinin yanı sıra, görece olarak azalan Covid-19 vaka sayıları sonrasında majör ekonomilerin karantinaları kaldırmayı düşünmeye başlaması ile risk alma iştahı güçlü başladık. Ayrıca, Japonya’dan gelen datalarda; ülkenin, 4.Çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüme gerçekleştirmesi de risk alma iştahını destekleyerek pozitifliği artırdı. Gün içerisinde açıklanan diğer önemli ekonomik verilerde ise; Euro Bölgesi’nin Sanayi Üretimi rakamları beklentilerden kötü gerçekleşmeler gösterdi. Buna karşın, ECB tarafından açıklanan verilerde ise; geçtiğimiz hafta Bankanın PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı) kapsamındaki tahvil alımlarının, önceki haftaya göre 3,6 Milyar Euro fazla olduğu görüldü. Birleşik Krallık’ta aşılama takviminin hızlandırılacağına dair haber akışları ile Pound varlıkları destek bulurken, ABD’de aşırı soğuklar nedeniyle Texas ve Oklahama başta olmak üzere 14 eyaleti kapsayan enerji kesintileri ve bu kapsamda petrol ve doğalgaz üretimlerinin sekteye uğraması da; özellikle petrol ve doğalgaz fiyatları açısından takip edilen gelişmelerdendi. Yine, akşam saatlerinde Irak’ın Erbil kentinde ABD askerlerinin de kullandığı “Harir Havaalanı”na 14 adet füze fırlatıldığının açıklanması da; olası bölgesel risk artışları açısından dikkatle takip edildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün fakir ülkelere dağıtılmak için AstraZeneca/Oxford Üniversitesi aşısına acil onay vermesi ise Pandemi ile mücadele açısından önemli eşiklerden bir tanesi olarak kayıtlara geçti. Yeni güne de; risk alma iştahı yüksek başladık. Dünkü ABD tatilinin sona ermesi ile günün devamında önemli gündem maddesi olarak küresel tarafta ilk olarak yine; ABD yardım paketi konusunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca; önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi diğer önemli konulara dair gelebilecek haber akışları da takibimizde olacak.  Ekonomik takvimde açıklanacak olan; Euro Bölgesi 4.Çeyrek GSYİH rakamları gibi önemli datalarla da piyasalarda bir miktar oynaklıklar görebiliriz.

DolarTL, 6,5 Ay Sonra Yeniden 7 TL’nin Altında!

Yurtiçinde de, yeni haftaya; küresel risk alma iştahının desteklemesi ile TL varlıklarında pozitif başlangıçlar yapıldı. DolarTL’de; 2020 Ağustos ayından bu yana ilk kez 7.00 seviyesinin altına inilirken, Borsa tarafında da; tüm zamanların rekorunun test edildiği 21 Ocak’tan bu yana en yüksek seviye görüldü. Dış taraftaki iyimserliğin yanı sıra, içeride de; TCMB’nin bu hafta yapacağı PPK toplantısından sıkılaştırmanın devamı yönünde sinyal geleceği beklentileri fiyatlamalarda etkili olurken, ayrıca; TCMB’nin swap ve repo ihalelerinin yanı sıra, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Çarşamba günü yapacağı 17,7 Milyar TL ‘lik itfa öncesi gerçekleştirdiği iki ihalenin başarılı geçmesi de pozitifti. ABD ile Gara saldırısı üzerinden başlayan kısmi gerginlik de takip edilirken, kurulan temaslar çerçevesinde yeniden uzlaşı mesajları verilmesi ile tansiyon düştü. Yurtiçinde, yeni işlem gününde de yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını, TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, yarın yapılacak 18 Milyar TL’ye yakın iç borç itfası kapsamında; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bugün yapacağı iki önemli tahvil ihalesinin sonuçları ve TCMB/PPK beklentileri de önem arz edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin