Günlük Forex Analizleri

DXY160321.png

Güne Bakış

Küresel Piyasalar FED-FOMC Toplantısı Öncesi Beklemede!

Küresel tarafta, yeni haftaya; FED-FOMC toplantısı öncesi borsalarda dalgalı ve sınırlı fiyat hareketleriyle başlandı. Sabah saatlerinde Çin’den gelen; ocak ve şubat aylarına ait sanayi üretimi verilerine göre, endeks bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 35,1 artış gösterdi. Beklenti artışın yüzde 32 düzeyinde olmasıydı. Aynı dönemde ülkede perakende satışlar da yıllık bazda yüzde 33,8 yükseldi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık destek paketinin enflasyon yaratmayacağı yönündeki mesajlarına devam etti. İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey: İngiliz ekonomisinin, bu yılın sonunda Kovid-19 salgını öncesi seviyesine yeniden döneceğini söyledi. ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs tarafından hazırlanan raporda ABD ekonomisi için büyüme tahminleri 1. çeyrek için yüzde 6, 2. çeyrek için yüzde 11, 3. çeyrek için yüzde 8,5, 4. çeyrek için de yüzde 6,5 olarak açıklandı. 2021 yılı genel büyüme tahmini ise yüzde 7, 4 oldu. Uluslararası yatırım kuruluşu Morgan Stanley, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Perşembe günkü yönetim konseyi toplantısı sonrası ortaya koyduğu PEPP çerçevesinde tahvil alımlarının "ciddi şekilde daha hızlı" olacağı taahhüdünü, haftalık alımların 20 milyar Euroya çıkarılması anlamına geldiğini savundu. Akşam saatlerine doğru gelişen diğer bir önemli haber ise; Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya’nın, AstraZeneca'nın geliştirdiği COVID-19 aşısının kullanımını geçici olarak durdurması oldu. Haberle birlikte Avrupa’da aşılamanın süreciyle ilgili endişeler bir kez daha ortaya çıkarken, risk iştahı bir miktar zayıfladı. Kapanışa doğru ise Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA)’dan gelen açıklamalarda AstraZeneca aşısının, faydalarının risklerinden fazla olduğunu bildirmesinin ardından piyasalarda bir miktar rahatlama oldu. Yeni güne ekonomik takvimde Japonya’dan gelen önemli datalarla başladık. Günün devamında da, Almanya ve Euro Bölgesi Zew Endeksleri, ABD Perakende Satışlar, kapasite kullanımı ve Sanayi Üretimi verilerini dikkatle takip edeceğiz. Özellikle de ABD verileri sonrasında ABD tahvil faizlerinin seyri piyasalar üzerinde oynaklıklara neden olabilir. Ayrıca, pandemi ve aşılama gibi diğer haber akışlarını takip edeceğiz.

 

TL Varlıklarında Da FED VE TCMB BEKLEYİŞİ HAKİM!

Yurtiçinde, yeni haftanın ilk işlem gününde; Borsada yataya yakın, kurlarda ise dalgalı fiyatlamalar izlendi. Sabah saatlerinde açıklanan Merkezi Yönetim bütçe dengesi Şubat'ta 23,2 milyar TL fazla, faiz dışı denge de 35,9 milyar TL fazla verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, 2021 yılı Şubat ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 96,4 milyar TL, bütçe gelirleri 119,6 milyar TL ve bütçe fazlası 23,2 milyar TL oldu. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı iki tahville Mart ayı borçlanma programına devam etti. 7 ve 10 yıl vadeli tahvil ihraçlarıyla toplamda 3,85 milyar TL'lik borçlanma gerçekleştirildi. Dün ayrıca; Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, “Türk Bankaları Veri İzleme Raporu” 2020 4. Çeyrek sonuçlarını açıkladı. Raporda, Merkez Bankasının son toplantılarında açıkladığı faiz oranlarının bankaların marjlarını sıkıştırdığı ve kredi büyümesini sınırladığı ifade edildi. Derecelendirme kuruluşu, TL'de faizin yükselmesinin bankaların sektör ve gelir büyümesini yılın ilk yarısında azaltacağını tahmin ederken yılın ikinci yarısında ise TL'de daha fazla istikrar ve para politikası kredibilitesinin artması ile ılımlı büyümenin desteklenebileceğini öngördü. Bugün, yurt içinde; veri gündemi sakin olduğundan, iç ve dış tarafta oluşacak haber akışları ve tahvil piyasalarındaki fiyatlamaları olası etkiler açısından takipte olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin