Günlük Forex Analizleri

DX171120.png

Güne Bakış

Olumlu Aşı Haberlerine Rağmen; Teşvik Paketleri Geçmeyince Piyasalardaki İyimserlik Sınırlı Kalıyor!
Dünkü işlem gününe, küresel piyasalarda; Pazar günü görece olarak zayıflayan Covid-19 vaka ve ölüm artışları ile Dünya’nın en büyük ticaret anlaşması olan RCEP’in imzalanmasının morali ile pozitif başlangıçlar yaptık. Ayrıca, Japonya’da açıklanan güçlü 3.Çeyrek GSYİH Değişimi rakamlarının; ülkenin 2 çeyrek sonra resesyondan çıkışına işaret etmesi ve yine Çin’de açıklanan Sanayi Üretimi ve Sabit Varlık Yatırımı gibi önemli dataların beklentilerden iyi gerçekleşmeler göstermesi de pozitifti. Keza, Çin Merkez Bankası(PBOC)’nın yüzde 2.95 oranındaki 1 yıllık MLF(Orta Vadeli Kredi İmkânı) aracılığıyla 800 Milyar Yuan’lık likidite desteğini açıklaması da önemli gelişmelerdendi. Avrupa seansında maliye bakanları ve ECB yetkililerinin teşvik paketleri ve Covid-19 Pandemisinin etkilerine dair açıklamaları takip edilirken, diğer yandan; Brexit konusunda gelen haber akışları ise yine olumsuzluk içermekteydi. Keza, geçtiğimiz günlerde üzerinde anlaşmaya varılan 2021-2027 uzun vadeli AB bütçesi konusunda Macaristan’ın veto hakkını kullanacağına dair gelen haberler de tedirginlik unsuru oluşturdu. Pfizer/Biontech ortaklığından sonra en ciddi Covid-19 aşı üreticisi adaylarından Moderna’nın testlerinde yüzde 95 civarında başarı sağlandığına dair gelen haber sonrasında ise yeniden pozitif fiyatlamalar ön plana çıktı. Akşam saatlerinde ise dikkatler; ABD’nin seçilmiş yeni Başkanı Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris’in ABD ekonomisine dair açıklamalarına çevrildi. Harris: Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini ortadan kaldırmanın kolay olmayacağını; ancak bunun için en iyi yolu bulmak için çalışacaklarını söylerken, Biden ise: seçimlerden önce Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen 2,2 Trilyon Dolarlık teşvik paketinin Senato’dan geçmesi için çağrıda bulundu. Bugünkü işlem gününde de yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca yine; ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerime dair olası gelişmeler, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de, majör merkez bankalarından gelecek mesajlar ve ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz. 

Bist’te Pozitif Momentum Zayıflamasına Rağmen; Dün de Yeni Rekorlar Kırıldı!
İç tarafta; yeni haftanın başlangıcında da TL varlıkları değer kazanırken, gün içerisinde borsadaki yükselişlerin devamına karsın; kurlarda ise Azerbaycan’a asker gönderilmesine dair tezkerenin meclise sunulması ile 3 işlem günü sonra TL aleyhine fiyatlamalar gördük. Sabah saatlerinde ekonomik takvimde açıklanan verilerde; Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi’nin Ekim ayında 4,9 Milyon TL açık verdiği belirtilirken, ilk 10 ayın bütçe gerçekleşmesi de -145,5 Milyon TL oldu. Akşamüzeri, küresel taraftan gelen olumlu aşı haberleri; kurlarda bir miktar TL lehine hareketi beraberinde getirmesine karşın, borsa da ise kapanışa doğru kâr satışları gördük. Buna rağmen, gün içi rekorun yanı sıra; kapanış rekoru da yenilendi. Haftanın ikinci işlem gününde de, TL varlıklarındaki fiyatlamalar için yine; 19 Kasım TCMB/PPK toplantısına dair öngörüler ile TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek yeni normalleşme adımlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Ayrıca, küresel taraftan da yine; risk alma iştahına etki edecek düzeyde önemli gelişmeleri TL varlıklarına olası etkileri açısından takipte olacağız. 

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin