Günlük Forex Analizleri

DX170221.png

Güne Bakış

Bullard’ın Açıklamaları Piyasaları Vurdu, Bugün de FOMC Tutanakları Takip Edilecek!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; günlük Covid-19 vaka sayılarının son 7 ayın en düşük seviyelerine gerilemesi ile risk alma iştahı güçlü başladık ve ABD vadelileri rekorlar tazeledi. Avrupa borsalarında da pozitif hareketler ortaya çıkarken, ekonomik takvimde takip edilen Euro Bölgesi’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişiminin sınırlı da olsa yeniden daralmaya işaret etmesi ile moraller de kısmen bozuldu. Yine, Moody’s’in hazırladığı raporda; bu yıl EMEA(Avrupa, Orta Doğu ve Afrika)’daki sorunlu şirket sayısının tarihi zirveye yakın seyredeceğinin belirtilmesi ve Biden Hükumetinin Kuzey Akım-2 boru hattına yaptırımları gözden geçirdiğine dair haber akışları sonrasında ABD ile AB arasındaki ilişkilerin bozulabileceğine dair endişelerle risk alma iştahında daralma görüldü. Keza, St.Louis FED Başkanı James Bullard’ın yaptığı açıklamada: Bu yıl enflasyonun artmasını beklediğine dair açıklamaları sonrasında, FED’in de beklenenden erken faiz artırımına gidebileceğine dair artan endişeler ile ABD 10 yıllık tahvil faizleri, gün içerisinde 1.331 ile yaklaşık olarak son 1 yılın en yüksek seviyelerini test etti. Düşen risk alma iştahı ile borsalar ve emtialar satış yerken, ABD Doları’nın karşısındaki para birimlerinin zayıflaması ile Dolar Endeksi’nin de güçlendiği görüldü. Yine; Çin’in, ABD’ye yönelik nadir metal ihracatını kısıtlayacağına dair haber akışları da tedirginliğe neden olan bir diğer unsurdu. Yeni güne de; risk alma iştahı zayıf başladık. Günün devamında önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi konusunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca; önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi diğer önemli konulara dair gelebilecek haber akışları takibimizde olacak.  Ekonomik takvimde açıklanacak olan; Birleşik Krallık’ın enflasyon oranları, ABD’nin ÜFE, Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar gibi önemli datalarla da piyasalarda bir miktar oynaklıklar görebiliriz. Keza, ECB’nin varlık alım programıyla ilgili para politikası duyurusu ve FED’in 26-27 Ocak tarihlerinde yapmış olduğu FOMC toplantılarının tutanakları da önem arz edecek.

 

Küresel Risk alma İştahındaki Daralma TL Varlıklarına da Olumsuz Yansıdı!

Yurtiçinde de, dünkü işlem gününe yine pozitif başlangıçlar gördük. Borsa İstanbul’da tüm zamanların rekor seviyelerinin test edildiği 21 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyelere kadar çıkılırken, kurlarda da yaklaşık olarak son 6,5 ayın en düşük seviyeleri yenilendi. Öğleden sonra ise, küresel tarafta risk alma iştahını düşürecek açıklama ve haber akışları sonrasında ters fiyatlamalar ortaya çıktı. Yurtiçinde, yeni işlem gününde de yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını, TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, yarın yapılacak olan TCMB/PPK toplantısına yönelik beklentiler ve yine TCMB ve BDDK gibi regülatörlerden gelebilecek ekstra hamlelerle de oynaklıklar görebiliriz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin