Günlük Forex Analizleri

dxy180121.png

Güne Bakış

Covid-19’un Yeniden Yayılması ve 20 Ocak Riski; Küresel Piyasalarda Öncelikle Takip Ediliyor!
Küresel tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe; piyasaların merakla beklediği; yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomi paketi ile başladık.  Önceden basına sızdırıldığı için beklentileri büyük oranda fiyatlanan paketin piyasalar üzerindeki etkileri sınırlı olurken, diğer taraftan; Trump Yönetimi’nin, Çinli bazı önemli firmaları Çin Ordusu ile irtibatta oldukları iddiası ile kara listeye alması ve önceki gün Almanya’nın GSYİH Değişimi ile ABD’nin Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları verilerinde görülen kötü gerçekleşmeler sonrasında ortaya çıkan resesyon endişeleriyle negatif fiyatlamalar ön plandaydı. Ayrıca, ABD ve Avrupa’da tam gaz devam eden “Covid-19 Pandemisi”nin yeniden Japonya ve Çin başta olmak üzere Asya/Uzakdoğu ülkelerinde de etkisini artırması da negatif unsurlardandı. Ayrıca, koalisyonun çatırdadığı İtalya’da yeni sıkılaştırmaların da gündeme gelmesi ve yine Hollanda hükumetinin istifa etmesi ile Euro tarafının baskı yemeye devam ettiği görüldü. Yeni haftaya ekonomik takvimde; Çin’den gelen kritik verilerle başladık. Çeyreklik Büyüme(GSYİH Değişimi), Perakende Satışlar ve Sabit Varlık Yatırımları beklentilerin altında kalırken, senelik bazda Sanayi Üretimi ve büyüme rakamlarının ise öngörülerin üzerinde gerçekleşme gösterdiğini gördük. Covid-19 Pandemisinin yayılımına dair endişelerin yanı sıra, Çarşamba günü yapılacak olan yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın yemin törenine dair risklerin (şiddet eylemleri ve olası suikast vs) takip edildiği yeni haftanın ilk işlem gününde de; bu kapsamda şuan için risk alma iştahının olumsuz etkilendiğini görmekteyiz. Günün devamında yine; “Covid-19 Pandemisi”ne yönelik rakamlar, aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve Brexit Ticaret Anlaşması’na dair yeni gelişmeleri de dikkatle takip edeceğiz.

Yurtiçi Piyasalar da; Küresel Tarafın Gölgesinde!
Yurtiçinde de, TL varlıkları açısından geçtiğimiz Cuma gününe; negatif fiyatlamalar ile başladık. Küresel taraftan; risk alma iştahının durumu yine yurt içi piyasalar üzerinde dolaylı olarak etkili olurken, iç taraftan ise; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer hükumet yetkililerinden gelen açıklamalar direkt etki etti. Kurlarda kısmen baskı ile başladığımız yeni haftanın ilk işlem gününde de, TL varlıkları açısından yine; iç ve dış taraftaki önemli haber akışları ve verileri, teknik fiyatlamalar ile birlikte yine takipte olacağız. Bu bağlamda, seçilmiş ABD Başkanı Biden’ın yemin töreni ve TCMB’nin PPK toplantısı gibi önemli gündem maddelerini de barındıracak haftada, beklentilerle birlikte risk alma iştahında oluşacak fiyatlamalarla TL varlıklarında yine oynaklıklar görebiliriz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin