Günlük Forex Analizleri

DX181120.png

Güne Bakış

Küresel Piyasalar Halen Teşvik Paketlerine Odaklı!
Dünkü işlem gününe, küresel borsalarda; ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın önceki akşam Senato’ya yapmış olduğu çağrıya karşın, teşvik paketi konusunda devam eden belirsizlikler ve yine ABD’nin mevcut Başkanı Donald Trump’ın görevini bırakmadan önce İran ve Çin’e yönelik riskleri artırabilecek bir takım eylemlere girişebileceğine dair haber akışlarının etkisiyle negatif başlangıçlar yapıldı. Öğleden sonra, AB ve Britanya arasındaki Brexit Ticaret Anlaşması konusundaki müzakerelerde önümüzdeki hafta için bir anlaşma olabileceğinin belirtilmesi bir miktar pozitiflik getirirken; Alman hükumetinin açıkladığı yeni teşvikler ile birlikte Euro ve Pound’da ve DAX endeksinde güçlenme görüldü. Ancak, ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verisinin beklentileri karşılayamaması ve FED Başkanı Powell’ın: Mali teşvik paketinin şart olduğuna dair yapmış olduğu açıklamalar ile ABD borsalarındaki baskının devamının yanı sıra birçok para birimi ve emtialarda da baskı oluştu.  Bugünkü işlem gününde de küresel piyasalar için yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca; ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeler, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de, majör merkez bankalarından gelecek mesajlar ve ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz.

İçeride; Yarınki TCMB/PPK Kararları Öncesinde, Ekonomi Şurası Takip Edilecek!
İç tarafta dün sabah saatlerinde; Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrasında açıklanması beklenen yeni Covid-19 tedbirleri doğrultusunda olası karantina uygulamalarına dair endişelerle TL varlıklarında değer kayıpları ortaya çıktı. Kurların yanı sıra, borsa tarafında da negatif fiyatlamalar ortaya çıkarken; Azerbaycan tezkeresinin TBMM’den geçmesi ile de baskı derinleşti. Yeni işlem gününde de; yarınki TCMB/PPK toplantısına dair öngörüler ve yine TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek yeni normalleşme adımlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonomi Şurası”nda yapacağı açıklamalarının da takip edileceği günde, küresel taraftan; risk alma iştahına etki edecek düzeyde önemli gelişmeleri de TL varlıklarına olası etkileri açısından takipte olacağız.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin