Günlük Forex Analizleri

DXY180221.png

Güne Bakış

Küresel Piyasaları Sıkılaştırma Endişeleri Sardı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; önceki günkü hareketlerin devamında negatif başlangıçlar görüldü. İtalya’da yeni hükumetin programına dair sunum takip edilirken, Draghi’nin: AB kurallarına tam uyum söylemlerinin Kuzey Ligi gibi partileri koalisyon dışına itebileceği ve hükumetin kurulamayacağı endişeleri İtalyan tahvil faizlerini yukarı taşıdı ve Euro baskı yedi. Ayrıca, Almanya Sağlık Bakanı’nın: mutasyonun yayılmaya devam ettiğine dair söylemi ile ABD’nin Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Antony Fauci’nin: Aşı stok yetersizliği nedeniyle aşılamanın gecikebileceğine dair açıklaması da, Pfizer/Biontech aşısının AB’ye yönelik tedariğinin planlamanın yüzde 30 altında seyrettiğine yönelik haber akışı ile birlikte risk alma iştahına olumsuz yansıyan gelişmelerdendi. Sabah saatlerinde ekonomik takvimde açıklanan;   Birleşik Krallık enflasyon dataları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, akşamüzeri ABD’den gelen ÜFE, Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi datalarındaki iyimserlik de; parasal gevşemenin sona erebileceği endişeleri ile borsalara satış, ABD Doları ve ABD tahvillerine alış getirdi. Birkaç gündür ABD(Texas başta olmak üzere) ve Rusya’daki kutup soğuklarının üretimi sekteye uğratmasından destek bularak yükselişini hızlandıran Petrol tarafı; Suudi Arabistan’ın, fiyat artışları karşısında kayıtsız kalmayarak üretim kısıntılarına gideceğine dair açıklamalar sonrasında anlık olarak hızla satış yedi(sonrasında tekrar toparlandı). Akşam saatlerinde FED’in 26-27 Ocak tarihlerinde yapmış olduğu FOMC toplantılarının tutanakları takip edilirken; Ekonomik aktivitenin hedeflerin çok uzağında olması nedeniyle destekleyici politika duruşunun hedefler başarılana kadar devam ettirilmesine yönelik söylem piyasaları kısmen rahatlatsa da, etkiler geçici ve sınırlı oldu. Yeni günde şuan için tekrardan risk alma iştahının düştüğünü görmekteyiz. Son zamanlarda olduğu gibi bugünkü işlem gününün devamında da önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi konusunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca; önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi diğer önemli konulara dair gelebilecek haber akışlarını da izleyeceğiz. Ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD’nin İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları ve İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi kritik veriler ve ECB’nin 21 Ocak Para Politikası toplantısının tutanakları ile de piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

 

Yurtiçinde Dikkatler; TCMB/PPK Kararlarında Olacak!

Yurtiçinde de, dünkü işlem gününe; kurlarda sabah saatlerinde TL aleyhine fiyatlamalarla başlanırken, akabinde ise; Halkbank’dan gelen olumlu açıklamalar sonrasında fiyatlamalar döndü. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısından normalleşmeye yönelik açıklamalar geleceğine dair haber akışları ile de Borsa tarafı güne pozitif başlarken, gün içerisinde küresel taraftaki baskıdan etkilendi. Yurtiçinde, yeni işlem gününde; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını, TL varlıklarına etkileri açısından yine dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, öğleden sonra açıklanacak olan TCMB/PPK toplantı kararları ve öncesinde yine TCMB ve BDDK gibi regülatörlerden gelebilecek ekstra hamlelerle de oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin