Günlük Forex Analizleri

DXY180321.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde Bugün; ABD’nin İşsizlik Maaşı Başvuruları ve BOE Kararları Takip Edilecek!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; sabah saatlerinde karmaşık fiyatlamalar hakimdi. Günün ilk saatlerinde, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın: Başkan Joe Biden'ın, ABD'nin artan bütçe açığını azaltmak için bir servet vergisi uygulamayı değerlendirebileceğini söylemesi dikkat çekerken, öğleden sonra; ABD Başkanı Joe Biden, Vladimir Putin’in bir katil olduğunu ve Rusya’nın, ABD seçimlerine müdahale etmesinin bedelini ödeyeceğini söyledi. Rusya ise; gelen açıklamaların akabinde Washington büyükelçisini Moskova’ya çağırdı. Bu gelişmeler de bir miktar piyasalarda tedirginliğe neden olurken, Rus Rublesi de hızla değer kaybetti. Dünün ekonomik verilerinde; Asya seansında Japonya’dan Ticaret Dengesi verileri açıklandı. Ülkenin Ticaret Dengesi; Şubat ayı için 1.9 milyar dolar açık verdi. Euro Bölgesi’nden gelen gelen verilerde ise; Tüketici Fiyatları şubat ayında beklentilere paralel olarak yıllık yüzde 0,9 olarak gerçekleşti. Yine, Gıda ve Enerji Fiyatlarının dahil edilmediğini Çekirdek TÜFE’de de yüzde 1,1’lik öngörülere paralel açıklama gördük. ABD’de açıklanan Konut Başlangıçları verisi; bir önceki aya göre yüzde 10,3 düşüşle 1 Milyon 421 Bin’e geriledi. Beklentiler 1 Milyon 565 Bin seviyesindeydi. Keza, İnşaat İzinleri de yüzde 10,8 ‘lik daralma ile 1 Milyon 682 Bin gerçekleşti ve 1 Milyon 750 Binlik öngörüleri karşılayamadı. Akşam saatlerinde ise tüm dikkatler; FED’in FOMC Kararları ve FED Başkanı Powell’ın basın toplantısındaydı. Açıklanan kararlarda; beklenildiği gibi faiz oranları sabit bırakılırken, tahvil alımlarının da hedeflerde ilerleme sağlanana kadar devam edeceği ve bunun yanı sıra; ters repo büyüklüğünün 30 Milyar Dolardan 80 Milyar Dolara yükseltildiği belirtildi. Yine, toparlanmanın büyük oranda Pandemi ile mücadeleye bağlı olduğu birkez daha vurgulanırken, FED Başkanı Powell da: Ekonomik aktivitede son dönemdeki genel toparlanmanın benzeri görülmemiş para ve maliye politikası adımlarından kaynaklı olduğunu söyleyerek, piyasalardaki erken tapering endişelerini dağıtmaya çalıştı. Açıklanan projeksiyonlarda ise; 2021 ve 2021’in GSYİH, 2021, 2022 ve 2023’ün İşsizlik Oranı ve yine 2021, 2022 ve 2023 PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Enflasyonu beklentilerinin yukarı yönlü revize edildiği görüldü. FED yetkililerinin 2021, 2022 ve uzun dönemli fonlama faizi beklentileri ise bir önceki projeksiyonlar ile aynı kaldı. FED’den gelen açıklamalar sonrası yönünü yukarı çeviren piyasalar, günü pozitif tamamladı. Powell’ın açıklamaları öncesinde %1.687 faiz seviyesini test eden ABD 10 yıllıklar, Powell’ın açıklamaları sonrasında geri çekilme gerçekleştirdi. Yeni günde ise şuana kadar; tahvil faizlerinde yeniden yukarı yönlü hareketler görmekteyiz. Bu bağlamda, bugün ABD’de açıklanacak İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi veriler ve uluslararası yatırım kuruluşlarının FED/FOMC kararlarına yönelik açıklamaları fiyatlamalar açısından kritik olacak. Yine, BOE kararlarının da takip edileceği günde; önemli haber akışları ile de oynaklıklar görebiliriz.

 

Yurtiçinde ise Dikkatler; TCMB’nin PPK Kararlarında Olacak!

Yurtiçinde ise, dünkü işlem gününde; sabah saatlerinde kurlarda kısmen yatay fiyatlamalar ortaya çıkarken, borsa tarafında pozitif açılış gerçekleşti. Gün içerisinde tüm zamanların rekor seviyeleri de yenilenirken, öğleden sonra ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ile risk alma iştahında görülen geri çekilmeyle birlikte; borsada negatif kapanış, kurlarda ise yukarı yönlü ataklar oluştu. FED’den gelen açıklamalar sonrasında ise, kurda TL lehine işlemlerle yataya yakın kapanış izlendi. Akşam saatlerinde gelen başka bir haber akışında Uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için yaptığı değerlendirmede; 2021 büyüme tahminini yüzde 3,5'ten yüzde 6,7'ye, 2022 yılı için büyüme beklentisini yüzde 4,5'ten yüzde 4,7'ye yukarı yönlü revize etti. Yeni işlem gününde ise, TL varlıkları açısından; kuşkusuz en önemli haber akışı saat 14:00’da TCMB’den gelecek faiz kararı olacak. Küresel tarafta da önemli verilerin takip edileceği günde, ayrıca; iç ve dış taraftan gelecek haber akışları ve tahvil piyasalarındaki fiyatlamaları da takipte olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin