Günlük Forex Analizleri

DX190121.png

Güne Bakış

Müstakbel ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Beklenen Teşvik Paketi Açıklamaları, Piyasaları Destekliyor!
Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününde; Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’den gelen kritik dataları takip ettik. 4.Çeyreğin büyüme rakamı beklentileri karşılayamazken, buna karşın; senenin tamamı için açıklanan rakam ise öngörülerin üzerindeydi. Ülkenin diğer kritik datalarında da; Perakende Satışlar ve Sabit Varlık Yatırımları tahminlerin altında gerçekleşmeler gösterirken, Sanayi Üretiminde beklentilerden iyi rakam açıklandı. Piyasa fiyatlamalarında ise; son zamanlarda Uzakdoğu’da yeniden yayılma gösteren Covid-19 Pandemisine dair endişeler bir yandan etkili olurken, diğer yandan ise; Çarşamba günü yapılacak olan seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden’ın yemin törenine dair riskler ve sonrasında atılacak adımlara dair gelişmeler ön plandaydı. Yine, İtalya gibi bazı kritik Avrupa ülkelerinde artan siyasi riskler, ABD-Çin arasındaki gergin bekleyiş ve bu hafta yapılacak ECB toplantısından çıkacak kararlar da diğer gündem maddeleriydi. Yeni günde de; “Covid-19 Pandemisi”ne yönelik rakamlar, aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve Brexit Ticaret Anlaşması’na dair yeni gelişmeleri yine dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca, eski FED Başkanı Janet Yellen’ın; Senato Finansal Hizmetler Komitesi’nde kendisinin yeni Hazine Bakanlığı görevi için gerçekleştirilecek oturumda yapacağı açıklamalar ve yarın yapılacak olan yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın yemin töreni öncesindeki olası güvenlik riskleri de kritik olacak. Ekonomik takvimde ise; Almanya’nın TÜFE Rakamları ve ZEW Endekslerine dair gelecek rakamlarla başta Euro olmak üzere piyasalar üzerinde hareketlilikler görebiliriz. 


Yurtiçi Piyasalarda; Perşembe Günü Açıklanacak TCMB/PPK Kararlarına Dair Beklentiler ve Siyasi/Jeopolitik Risklerin Durumu Bugün de Takibimizde Olacak!
Yurtiçinde, dünkü işlem gününde karmaşık fiyatlamalar gördük. Kurlarda; sabah saatlerinde negatif fiyatlamalar ortaya çıkarken, borsa tarafı ise yatay açılış sonrasında; ilk etapta negatif, sonrasında pozitif yönde ilerledi. Kurlar üzerinde oluşan baskı; Brüksel’deki NATO karargâhında Türkiye ve Yunanistan askeri görüşmelerinin yeniden başlaması ve Almanya Dışişleri Bakanı Maas’ın Türkiye ziyaretindeki açıklamaları sonrasında kısmen ortadan kalktı. Haftanın ikinci işlem gününde de, TL varlıkları açısından iç tarafta; dün itibariyle Yunanistan ile başlayan görüşmeler ve Perşembe günkü TCMB/PPK toplantısına dair beklentiler önemli olacak. Dış taraftan da; risk alma iştahına etki edebilecek tüm haber ve veri akışlarını dikkatle takip etmekte fayda var. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin