Günlük Forex Analizleri

DX191120.png

Güne Bakış

Küresel Borsalarda; Büyüme Endişeleri Ağır Basıyor!
Dünkü işlem gününe negatif başlayan ABD vadelileri, Pfizer Ceo’su Albert Bourla’nın: Covid-19 aşısı çalışmalarında ABD düzenleyicilerinden acil kullanım izni almak için başvurabilecek önemli bir güvenlik aşamasına gelindiğine dair açıklamaları ile toparlanmaya başladı. İlerleyen saatlerde şirketten(Pfizer) gelen açıklamalarda; 3.aşama testlerinin nihai etkinlik analizinde yüzde 95’lik başarının ortaya çıktığı ve ciddi güvenlik kaygılarının ortaya çıkmadığı belirtilirken, ayrıca; sene sonuna kadar 50 Milyon Doz ve 2021 yılı için de 1,3 Milyar Doz üretim öngörüsü de paylaşıldı. AB cephesinde; Brexit Ticaret Anlaşması’na dair bazı açıklamaların yine takip edilirken, Macaristan tarafından -göçmenler konusunda bir dayatma yapılmaması için- veto edilen bütçe ve teşvik paketi konusunda da tartışmaların devam ettiği görüldü. ABD tarafında ayrıca, Johnson&Johnson’ın 3.faz klinik testlerinin başlayacağının duyurulmasının yanı sıra; yaklaşık 20 ay öncesinde durdurulan Boeing 737 Max’ın uçuşlarına FAA(Federal Havacılık İdaresi) tarafından yeniden izin verildiğine dair haber akışları da pozitifti. Ekonomik takvimde; İngiltere’den gelen enflasyon datalarında bir miktar kıpırdanma gözükürken, Euro Bölgesi’nin TÜFE dataları ise beklentilere paraleldi.  ABD’de açıklanan önemli datalarda; İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları öngörülere yakın gerçekleşmeler gösterdi. Akşam saatlerinde ise ABD’de hızlanmaya devam eden Covid-19 salgını nedeniyle yeni karantina tedbirlerinin devreye alınması(daha fazla karantina tedbiri gelebileceği ve büyüme oranlarının aşağı yönlü revize edilebileceği endişeleri) ile borsalar düşüşe geçti. Bugünkü işlem gününde de küresel piyasalar için yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca; ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeler, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de, majör merkez bankalarından gelecek mesajlar ve ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz. 

Yurtiçinde Beklenen Gün Geldi, TL Varlıkları İçin Dikkatler; TCMB/PPK Kararlarında Olacak!
İç tarafta dün sabah saatlerinde; kurlarda bir miktar TL aleyhine fiyatlamalar oluşurken, önceki gün sert düşen borsa tarafı ise güne pozitif başladı. Öğleden sonra dikkatler; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “TOBB Ekonomi Şurası”nda yapacağı açıklamalara çevrilirken, özellikle de; faiz oranları, enflasyon, büyüme konuları ve yapısal reformlara yönelik söylemleri ile TL varlıklarında volatil hareketler gördük. Yeni işlem gününde hiç kuşkusuz tüm dikkatlerimiz öncelikle; TCMB/PPK toplantısından çıkacak faiz ve politika kararlarında olacak. Ayrıca, yine; TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek yeni normalleşme adımları ve hükumet cephesinden gelebilecek açıklamalarla da birlikte oynaklıklar görebiliriz. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin