Günlük Forex Analizleri

DXY190221.png

Güne Bakış

Küresel tarafta; Öncü PMI’lar, G7 Liderler Zirvesi  ve FED’in Para Politikası Raporu Kritik Olacak!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; ABD vadelileri ve Asya endekslerinde risk alma iştahı düşük başlanırken, buna karşın; emtialar(daha sonra negatif işlemler ortaya çıktı) ve ABD Doları karlısındaki para birimlerinde alıcılı işlemler ön plana çıktı.  Önceki gün iyi gelen ABD verilerinin piyasalar üzerinde yapmış olduğu etki sonrasında önemli hâl alan dünkü işlem günündeki ABD verilerinde ise; İnşaat İzinleri, İhracat/İthalat Fiyat Endeksleri ve Philadelphia FED İmalat Endeksi beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Konut Başlangıçları ise öngörüleri karşılayamadı. Ancak, Ocak ayındaki yoğun kış koşulları düşünüldüğünde Konut Başlangıçlarındaki düşüş ve İşsizlik Maaşı Başvurularındaki artış; mücbir sebep içerdiğinden piyasa tarafındaki fiyatlamalarda etkileri nötr oldu.  Dün açıklanan 21 Ocak Avrupa Merkez Bankası(ECB) PPK toplantısının tutanaklarında: Bol parasal teşviğin zaruri olmaya devam ettiğine yönelik ifade önem arz ederken, kurlardaki gelişmelerin Euro Bölgesi ekonomisine zarar verebileceğine ve tahvil faizlerindeki yükselişlerin sıkılaştırma sinyali içermediğine dair ifadeler ise dikkat çekiciydi. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası(ECB) adına konuşan Yönetim Kurulu üyesi Philip Lane’in: faiz indirimin gündemden düştüğü ve İngiltere Merkez Bankası’nın Piyasalar ve Bankacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Ramsden’ın: 900 Milyar Pound büyüklüğündeki tahvil alım programının birinci teşvik seçeneği olmaya devam edeceğine dair söylemleri de önemliydi. Akşam saatlerinde ise ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan kritik açıklamalar takip ettik. Yellen: Trump döneminde koyulan Çin tarifelerini şimdilik koruyacaklarını söylerken, Başkan Joe Biden’ın bu sene yapmayı planladığı büyük alt yapı, iklim ve eğitim yatırım paketinin en azından bir kısmının finanse edilmesi için vergi artışlarının gerekli olacağına dair açıklaması ise piyasalarda tedirginlikle karşılandı. Küresel risk alma iştahını yine zayıf olduğu haftanın son işlem gününün devamında da önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi konusunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca; önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi diğer önemli konulara dair gelebilecek haber akışlarını da izleyeceğiz. Ekonomik takvimde açıklanacak olan; öncü PMI dataları ve Birleşik Krallık’ın Perakende Satışlar rakamları gibi önemli veriler ve FED(ki FED’in senede iki kez ABD Kongresi’ne sunduğu Para Politikası Raporu bugün açıklanacak) başta olmak üzere majör merkez bankalarından gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

 

TCMB Faize Dokunmadı, Ancak; Sıkılaştırmanın Devamına Yönelik Mesajlarını Yineledi!

Küresel risk alma iştahında önceki gün yaşanan daralmaya karşın, bu durumdan;  Halk Bankası ‘na dair iyimser haber akışları ve Kabine Toplantısından çıkan normalleşme adımları kaynaklı olarak çok fazla etkilenmeyen TL varlıklarında, dün de; TCMB/PPK beklentileri ile iyimserlik hakimdi. Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında açıklanan kararlar neticesinde; TCMB, faizleri sabit bırakırken, sıkılaştırmanın yılsonu ve uzun vadeli enflasyon hedefleri tutturulana kadar devam ettirileceğine dair ifadelerin bir kez daha vurgulanması ile TL varlıkları değer kazandı.  Yurtiçinde, haftanın son işlem gününde de yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını, TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, dünkü TCMB/PPK kararlarının uluslararası yatırım kuruluşları nazarındaki görünümüne dair gelecek açıklamalar ve yine; TCMB ve BDDK gibi regülatörlerden gelebilecek ekstra hamlelerle de oynaklıklar görebiliriz

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin