Günlük Forex Analizleri

DX021220.png

Güne Bakış

ABD Teşvik Paketine Dair Yeniden Artan Umutlar Risk İştahını da Hızla Artırdı!
Dünkü işlem gününde küresel borsalara; FED’in 4 acil borçlanma programını Mart ayına kadar uzatması ve daha önce beklenti haline geldiği gibi eski FED Başkanı Janet Yellen’ın ABD’nin yeni Hazine Bakanı olarak atanmasının yanı sıra; mevcut ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in kullanılmamış programlardan kalan 455 Milyar Dolarlık miktarın kullanılması için Kongre’ye çağrı yapması ile pozitif başladık. Ayrıca, Moderna’nın AB ve ABD regülatörlerine yaptığı aşı başvuruları ile önceki günün global Covid-19 günlük vaka artışının görece olarak zayıflaması da risk alma iştahını destekleyerek pozitifliği artırdı. Gün boyunca Brexit meselesine dair haber akışları da takip edilirken, dikkatler bir yandan da kritik verilerdeydi. Asya seansında; Japonya ve Çin İmalat PMI’ları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Euro Bölgesi’nde; İtalya ve Almanya’nın İmalat PMI’ları öngörülerin altında kaldı. Yine, İtalya’nın büyüme rakamları ile Euro Bölgesi’nin TÜFE oranları da öngörüleri karşılayamazken, Fransa ve Euro Bölgesi’nin İmalat PMI’ları ise tahminlerden iyiydi. ABD tarafında da ISM tarafından açıklanan İmalat PMI ‘ı takip edilirken; beklentilerin altında gerçekleşme gördük. FED Başkanı Powell ise Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmasında: “Ekonomik toparlanmanın sürmesine karşın, iyileşmenin hızında yavaşlama olduğunu” vurgularken, Pandeminin büyük darbe vurduğu küçük işletmelerin ve hane halklarının mali teşviklerle desteklenmesi çağrısı yaptı.  Akşam saatlerinde de; Hazine Bakanı Mnuchin ve Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Nancy Pelosi arasında haftalar sonra ilk görüşme yapılırken, gündemde; ABD’nin sürüncemede kalan yeni teşvik paketi vardı. Senatodaki bipartizan bir grup tarafından işsizlik yardımlarının uzatılması için 908 Milyar Dolarlık yeni bir yasa tasarısının da sunulduğu akşamda, görüşmelerin yeniden başlaması ile piyasalardaki risk alma iştahı iyice artışa geçti. Euro, Dolar karşısında 2018 Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyelerini test ederken; bu bağlamda Dolar Endeksi de 2018 Nisan ayından bu yana en düşük seviyelerini gördü. ABD’deki S&P500 ve Nasdaq endekslerinin de rekor tazelediği günde, ABD Doları karşısındaki birçok para birimi ve -enerji emtiaları haricindeki(OPEC+ baskıları nedeniyle)- birçok emtianın da hızla değer kazandığı görüldü. Bugünkü işlem gününde de; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini yine; ekonomik takvimde açıklanacak olan ABD ADP Özel Sektör İstihdam Raporu gibi bazı önemli datalar ve FED Başkanı Powell gibi majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile birlikte izleyeceğiz. 

İç Tarafta da; Borsa Endeksi Hızla Toparladı!
İç tarafta dünkü işlem gününde, sabah saatlerinde açıklanan İmalat PMI’ı 51.40 ile son 6 ayın en düşük seviyesinde gelirken; kurlarda yukarı yönlü ataklar oluştu. Önceki gün; gerek küresel taraftaki risk alma iştahı daralması, gerekse iç tarafta açıklanacak olan Covid-19 tecrit tedbirlerine dair tedirginlikte baskı altında kalan Borsa tarafı ise; dünkü işlem gününe küresel risk alma iştahındaki güçlü artışa paralel oldukça pozitif başlangıç yaptı. İlerleyen saatlerde uluslararası kurumların Türkiye ekonomisinin büyüme/küçülmesine dair projeksiyonları da takip edilirken; 2020 yılı beklentilerinde yapılan olumlu revizelere karşın, 2021 yılına dair öngörülerin ise olumsuz yönde revize edilmesi bir miktar tedirginlik unsuruydu. Ancak, buna rağmen özellikle de; ABD’nin yeni teşvik paketine dair beklentilerle küresel çapta artan risk alma iştahı borsa endeksinin de hızla toparlanmasına olanak sağladı. Bugünkü işlem gününde de,  TL varlıkları için yine; gerek iç taraftaki jeopolitik/siyasi risklerin durumu ve yapılması düşünülen yapısal reformlara dair haber akışları, gerekse de küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile oynaklıklar görebiliriz. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan Dış Ticaret Dengesi rakamlarının da takip edileceği günde, yine; TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımlarını ve bu bağlamda uluslararası kurumların Türkiye ekonomisi ve TL varlıklarına yönelik projeksiyonlarını da izleyeceğiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin