Günlük Forex Analizleri

DX020221.png

Güne Bakış

ABD’de, Demokratlar 1,9 Trilyon USD’lik Pakette Israrlı; Risk Alma İştahı Korunuyor!
Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe; bazı ülkelerde uzatılan karantina tedbirleri kaynaklı olarak risk alma iştahı düşük başlanırken, akabinde ise ABD’nin yeni teşvik paketine dair beklentiler ile toparlanmalar görüldü. Keza, geçtiğimiz hafta risk oluşturan İtalya hükumeti konusunda İltalia Viva Partisi’nin Lideri Matteo Renzi’nin eski ECB Başkanı MArio Draghi’nin Başbakan olmasına yönelik önerisi ve yine geçtiğimiz hafta tedirginliğe neden olan AB-AstraZeneca aşı tedariği sıkıntısının; AB İlaç Regülatörünün AstraZeneca aşısına acil kullanım onayı vermesi ile çözüme kavuşması da toparlanma sebeplerindendi. Öte taraftan geçtiğimiz hafta özelikle GameStop üzerinde oluşturulan spekülatif işlemler nedeniyle gündemin üst sıralarına yükselen Reddit kullanıcılarının; AMC ve BlackBerry gibi hisselerin yanı sıra,  Gümüş üzerinde de pozisyona girmeleri ile sabah saatlerinde piyasalarda oynaklıklar artış gösterdi. ABD’de yeni hükumetinin, eski Başkan Trump döneminde Çin ile düzenlenen Faz-1 Ticaret Anlaşması konusunda incelemelerde bulunduğuna dair haber akışları ise geleceğe dönük önem arz eden unsurlardandı. Ekonomik takvimde açıklanan kritik verilerde ise; Almanya, Euro Bölgesi, Birleşik Krallık İmalat PMI’ları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, ABD’nin ISM İmalat PMI’ı ise öngörülerin altında kaldı. ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin 10 Kongre üyesinin 600 Milyar USD’lik teşvik paketi önerisine karşın, Demokratların 1 Trilyon 900 Milyar USD’lik büyük teşvik paketini devreye almak için girişime başlayacaklarına dair haber akışları ile risk alma iştahı yüksek başladığımız yeni işlem gününde küresel tarafta ayrıca; Önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler, Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları ve Reddit kaynaklı spekülatif işlemler takibimizde olacak. Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Euro Bölgesi’nin TÜFE ve GSYİH Değişimi verileri ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Dün, Türk Lirası 6 Ayın En Güçlü Seviyelerini Test Etti!
Yurtiçinde, yeni haftanın ilk işlem gününde; TL varlıklarında pozitif işlemler ön plana çıktı. Borsada; küresel risk alma iştahındaki toparlanma hareketlerine paralel fiyatlamalar ortaya çıkarken, kurlarda da; geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeler(TL açısından en değerli seviyeler) test edildi. Enflasyon verilerinin beklendiği yeni haftada; küresel fiyatlamaların yanı sıra, iç tarafta ayrıca; yeni reform paketi beklentileri de TL varlıkları üzerinde ciddi etkiye neden oldu. Kabine toplantısı sonrasında akşam saatlerinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın: Reformların şart olduğunu ve yeni Anayasa için de çalışmalara başlayacaklarına dair söylemleri bu bağlamda önemliydi.  Yurtiçinde haftanın ikinci işlem gününde de, TL varlıkları açısından yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan İmalat PMI verisi de önemli olacak.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin