Günlük Forex Analizleri

DXY020321.png

Güne Bakış

DXY(Dolar Endeksi), 4 Gündür Güçleniyor. Gözler Powell'ın konuşmasında!

Küresel tarafta, yeni haftaya; ABD’nin yeni teşvik paketinin Temsilciler Meclisi’nden geçmesi ve Johnson&Johnson’ın geliştirdiği tek dozluk Covid-19 aşısının FDA’dan onay alması gibi olumlu gelişmelerin etkisi ile risk alma iştahı pozitif başladık. Ayrıca, bazı merkez bankalarının tahvil faizlerindeki yükselişi durdurmak için daha fazla tahvil alımına yöneldiğine dair haber akışları da; özellikle geçtiğimiz hafta tahvil oynaklığından en çok etkilenen gelişmekte olan ülke varlıkları olmak üzere piyasalar üzerindeki baskıyı hafifleten gelişmelerdendi. Ekonomik takvimde; Çin’de açıklanan İmalat PMI’ı beklentileri karşılayamazken, Avrupa’daki önemli ülkelerin İmalat PMI’ları ise öngörülerden iyiydi. Keza, Almanya’dan gelen öncü TÜFE rakamları ve ABD’de açıklanan İmalat PMI’larında da; tahminlerin üzerinde gerçekleşmeler görüldü. Avrupa’daki verilerde görülen iyi rakamlara karşın, Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın tahvil alımlarını artırabileceğine dair haber akışları ile Euro varlıklarının zayıfladığı gözlemlendi. Yeni işlem gününde, küresel ekonomik takvimde; Almanya İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi TÜFE Rakamları gibi önemli verileri dikkatle takip edeceğiz. Haber akışları tarafında da önemli gündem maddeleri olarak; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmeleri, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları izleyeceğiz. Keza, merkez bankaları cephesinden gelecek açıklamalar ve yine toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrisi rallisinin durumu da kritik olacak.

 

Dün, Gelişen Ülke Varlıkları Güçlendi; TL Varlıkları da Nasibini Aldı!

Yurtiçinde, yeni haftanın ilk işlem gününde; Borsa ve kurlarda pozitif fiyatlamalar hâkimdi. Sabah saatlerinde takip edilen 4.Çeyrek GSYİH verisi; çeyreklik bazda yüzde 5.9, senelik bazda 1.8 ile beklentilerin altında kalırken, İmalat PMI’ı da önceki aya göre 2.7 puanlık düşüş gösterdi. Ancak, bu verilere karşın Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan gelen: 2021 yılındaki önceliğin fiyat istikrarının sağlanması olduğuna yönelik açıklama ve Cumhurbaşkanı Kabinesi toplantısından beklenen normalleşme adımları ile de TL varlıkları pozitif fiyatlamalar gösterdi. Keza, ABD tahvil faizlerinde stabilitenin görülmesi ile gelişen ülke varlıklarında oluşan güçlenme de fiyatlamalar üzerinde etkiliydi. İç tarafta, yeni işlem gününde TL varlıkları açısından; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı gibi reformlara dair yapacağı açıklama kritik olacak. Yine, küresel tarafta oluşacak haber akışları ve fiyatlamaları da olası etkiler açısından takipte olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin