Günlük Forex Analizleri

DX200121.png

Güne Bakış

Yellen’ın; Vergi ve Çin Konusundaki Açıklamaları Kritikti, Bugün İçin Dikkatler ise; Biden’ın Yemin Töreninde!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; eski FED Başkanı ve müstakbel ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, Senato Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapılacak onay oturumunda: Daha fazla teşvik gerektiği yönünde açıklamalarda bulunacağına dair haber akışları ile risk iştahı pozitif başladık. Bu kapsamda, borsalarda ortaya çıkan yükselişlerin yanı sıra; emtialar ve ABD Doları karşısındaki para birimleri de değer kazandı. Keza; İtalya’da hükumet krizinin çözümü için Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’da yapılan güven oylamasından yeni hükumetin onay alması, mevcut ABD Başkanı Trump’ın –şimdilik de olsa- uçuş kısıtlamalarını kaldırması, Almanya’dan gelen TÜFE oranları ve ZEW Endekslerinin beklentileri karşılaması gibi olumlu gelişmeler de fiyatlamaları destekler nitelikteydi. Avrupa Birliği’nin; ABD Doları’nın hakimiyetinin azaltılması ve Euro’nun uluslararası rolünün güçlendirilmesini hedefleyen planı dikkat çeken konuların başında gelirken, otomotiv sektöründeki yarı iletken çip sıkıntısı ve bazı önemli ülkelerin ek karantina tedbirleri alabileceğine dair haber akışları ise kısmi tedirginlik unsuruydu. Akşam saatlerinde konuşan Janet Yellen: beklenildiği gibi daha fazla teşvik gerektiğini belirtirken, Çin’e karşı daha sert tedbirleri alınacağı ve vergilendirme konusunda yeni çalışmalar yapılacağına dair açıklamaları ise ileriye dönük olarak piyasalar açısından risk içermekteydi. Yeni günde de; Janet Yellen’ın konuşmasının yankılarını takip edeceğiz. Ayrıca, 6 Ocak’taki ABD Kongre Baskını sonrasında daha da önemli hâl alan; yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın yemin törenine dair gelişmeler ve sonrasında imzalayacağı kararnameler de kritik olacak. Öte yandan, gün içerisinde ekonomik takvimde;  Birleşik Krallık ve Euro Bölgesi’nin enflasyon oranları gibi önemli veriler açıklanacakken, yine; “Covid-19 Pandemisi”ne yönelik rakamlar, aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve Brexit Ticaret Anlaşması gibi son aylarda sürekli takip ettiğimiz konulara dair ortaya çıkabilecek yeni gelişmelerle de; piyasalar üzerinde hareketlilikler görebiliriz.

Dün, Bist-100 Rekorlar Tazeledi!
 Yurtiçinde, dünkü işlem gününde; TL varlıklarında pozitif fiyatlamalar hâkimdi. Gerek; önceki gün AB ve Yunanistan ile başlayan diyalog, gerek; TCMB ve Hazine’nin repo, tahvil ve swap ihalelerinin başarılı geçmesi, gerekse de; küresel risk alma iştahının pozitif oluşu bu fiyatlamalar üzerinde etkili olan unsurların başında gelmekteydi. Kurlardaki geri çekilmenin yanı sıra; Borsa İstanbul Ulusal-100 Endeksi’nde rekor seviyeler yenilenirken, Viop30 yakın vade kontratı da tüm zamanların en yükseğine hayli yaklaştı. Akşam saatlerinde Yunanistan’ın, Türkiye’ye dair söylemleri ile iki ülke arasında kısmen gerginlik oluşurken, ayrıca; yeni ABD Dışişleri Bakanı olması beklenen Blinken’in açıklamaları da bir miktar tedirginlik unsuruydu. Yeni işlem gününde de, TL varlıkları açısından iç tarafta; siyasi ve jeopolitik meselelerin durumu ve yarınki TCMB/PPK toplantısına dair beklentiler önemli olacak. Keza, dış taraftan gelecek; risk alma iştahına etki edebilecek haber ve veri akışları ile de TL varlıklarında dolaylı olarak oynaklıklar görebiliriz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin