Günlük Forex Analizleri

DX201120.png

Güne Bakış

Küresel Tarafta; Teşvik Beklentileri Yine Ön Planda!
Dünkü işlem gününe de; küresel çapta günlük Covid-19 vaka sayılarının 600 Bini yeniden aşması ve ABD’deki yüksek vaka artışlarının karantina tedbirlerini artırması ile negatif başlayan ABD vadelileri, günün devamında;  olumlu aşı haberleri ile kısmen toparlandı. AB bütçesi be teşvik paketine dair belirsizliklerin devamıyla birlikte satış yiyen DAX gibi Avrupa borsaları da; AstraZeneca/Oxford Üniversitesi aşısı gibi pozitif haberler ile toparlanmalar gösterirken, Brexit Ticaret Müzakerelerine dair açıklamalar ve ECB Başkanı Lagarde’dan gelen söylemler ise kısmi dalgalanmalara neden oldu. Ekonomik takvimde açıklanan önemli datalardan; Haftalık ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşme gösterirken, Philadelphia FED İmalat Endeksi ise beklentilerin üzerinde gerçekleşti; fakat geçen ayın gerisinde kaldı. Akşam saatlerinde ise; ABD senatosunun çoğunluk lideri Mitch McConnell’ın, Demokrat Liderler ile teşvik paketi müzakerelerini yeniden başlatabileceğine dair haber akışları kısmen iyimser fiyatlamalara neden oldu. Ancak, yine; ABD’de hastaneye yatış hızlarının rekor seviyelere yönelmesi ile pozitiflik sınırlı kaldı. Bugünkü işlem gününde de küresel piyasalar için yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca; ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeler, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de, majör merkez bankalarından gelecek mesajlar ve ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz. 

Merkez Sürpriz Yapmadı, İç Piyasalar Rahatladı!
İç tarafta dün tüm dikkatler; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak kararlardaydı. Kararlar öncesinde; olası bir sürprize karşı borsa ve kurlarda tedirginlik oluşurken, açıklanan kararlarda sürprize yer verilmeyerek Politika Faizi’nin 475 Baz Puan artırılması ile TL varlıkları değer kazandı. Kurlarda 20 kuruşun üzerinde pozitif(TL lehine) hareket oluşurken, Bist Ulusal-100 Endeksi’nde de tüm zamanların yeni gün içi ve kapanış rekor seviyeleri test edildi. İlerleyen saatlerde, TCMB’den gelen açıklamalarda: Hâlihazırda 1 ay vadeli geleneksel yöntemli repo ihaleleri ve geç likidite penceresi aracılığı ile sağlanan fonlamanın, 20 Kasım’dan itibaren 1 Hafta Vadeli Borç Verme Faizi(Politika Faizi) üzerinden tekrardan yapılmaya başlanacağı belirtildi. Yine, ikincil piyasa gecelik faiz oranlarında oluşabilecek oynaklığı sonlandırmak ve likiditenin haftanın günlerine dengeli dağılımını sağlamak amacıyla 20 Kasım-26 Kasım(bu tarihler de dahil olmak üzere) arasında 1 hafta süreyle gecelik borç verme faizinin yüzde 15 olarak uygulanacağı da bildirildi. Yeni işlem gününde iç tarafta öncelikle; TCMB/PPK kararlarının uluslararası yankılarını ve yine TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımlarını, ekonomik veriler ile birlikte takip edeceğiz. Hükumet cephesinden gelebilecek açıklamaların da önemli olacağı günde, TCMB beklentilerinin sona ermesi sonrasında; gerek iç taraftaki diğer konular(jeopolitik risklerin durumu vs.), gerekse küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de oynaklıklar görebiliriz. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin