Günlük Forex Analizleri

DX210121.png

Güne Bakış

ABD’de; Teşvik Paketleri, Avrupa’da; ECB Kararları Kritik Olacak!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; ABD’de yeni hükumetin göreve başlayacak olması ve bu bağlamda yeni teşvik paketlerinin devreye alınacağı beklentileri ile risk alma iştahı yüksek başladık. Gün içerisinde ekonomik takvimde açıklanan verilerde de; Birleşik Krallık, Almanya ve Euro Bölgesi’nin enflasyon oranları büyük oranda beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterdi. Aşılama çalışmaları ve ülkelerinin karantina tedbirlerinin durumunun da takip edildiği günde; Donald Trump’ın, ABD Başkanı olarak yaptığı son konuşmalar ve Beyaz Saray’ı barışçıl bir şekilde terk etmesi sonrasında akşam saatlerinde dikkatler; ABD’nin 46.Başkanı olarak seçilen Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris ‘in yemin törenleri ve sonrasında gelmesi beklenen Başkanlık Kararnamelerindeydi. Biden’ın, Trump yönetimin negatif etkilerini bertaraf etmek için imzaladığı bu 17 kararname; dolaylı olarak ABD ve Dünya ekonomisi için pozitiflik içermekle birlikte, bugünkü işlem gününde de; Joe Biden hükumetinden gelecek yeni teşvik paketleri gibi piyasaları direkt ilgilendiren ekstra adımları takipte olacağız. Ayrıca, başta; vergi düzenlemeleri ve Ticaret Savaşları gibi konulara dair gelebilecek haber akışları ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz. Yine, ECB’nin bugün açıklayacağı faiz ve politika kararları ile ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi datalar ve başkaca önemli konulara (Covid-19 Pandemisi ve aşılama çalışmaları, Brexit Ticaret Anlaşması vb) dair gelebilecek haber akışları da önem arz edecek.
Yurtiçinde İse Dikkatler; TCMB/PPK Kararlarında Olacak!
Yurtiçinde ise, dünkü işlem gününde; kurlarda pozitif(TL lehine) hareketler ortaya çıkarken, borsada ise karmaşık görünüm hâkimdi. Öyle ki, güne yine yükselişle başlayan borsa endeksi gün içerisinde düzeltme hareketleri yaşadı. Günün sonunda ise yeni bir kapanış rekoru gördük. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’n: 2021 yılının gelişen ülke piyasalarında daha pozitif etkileri olacağı ve bu bağlamda kredi görünümlerinin olumlu etkileyeceği şeklindeki raporunun yanı sıra, Hazine’nin 2026 ve 2031 vadeli Dolar cinsi Eurobond ihracının başarılı geçtiğinin belirtilmesi pozitifti. Diğer taraftan; önümüzdeki hafta başında başlaması düşünülen istikşafi görüşmeler öncesinde Yunanistan cephesinden gelen açıklamalar da kısmi oynaklıklara neden oldu. Dikkatlerin öncelikli olarak; TCMB’nin yapacağı PPK toplantısından çıkacak faiz ve politika kararlarında olacağı bugünkü işlem gününde de, ayrıca; jeopolitik-siyasi meselelere dair gelişmeler ve küresel taraftaki risk alma iştahının durumu ile de TL varlıkları üzerinde oynaklıklar görülebilir.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin