Günlük Forex Analizleri

DX211020.png

Güne Bakış

ABD’de Yeni Teşvik Paketi Görüşmeleri Bugüne Sarktı!
Pazartesi günü negatif kapatan küresel majör borsalar, dünkü işlem gününde ise; ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi arasında yapılan telefon görüşmesi sonrasında yeni teşvik paketine dair farklılıkların azaldığına dair haber akışlarından kısmen destek buldu. Ayrıca, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu yetkilisinin: Şuana kadar acil kullanım aşılarını yaptıran kişilerde ciddi yan etkilere rastlanmadığına dair söylemleri de risk iştahını destekleyecek türdendi.  Brexit ve Coronavirüs Pandemisine dair gelişmeler de gün boyunca izlenirken, ekonomik takvimde de açıklanan bazı önemli verilerle birlikte bir miktar oynaklıklar oluştu. Brexit konusunda; AB Baş Müzakerecisi Michel Barnier ve Britanya Baş Müzakerecisi David Frost arasında yapılacak görüşmeler konusunda Britanya cephesinden gelen bazı olumsuz söylemler, Pound üzerinde satış baskısına neden olurken; Pandemi’nin bazı Avrupa ülkelerinde karantina tedbirlerini yeniden gündeme getirmesi de piyasalarda tedirginlik unsuruydu. Öte yandan, Avrupa Birliği’nin ihraç ettiği ilk sosyal tahvillere 233 Milyar Euro’yu aşan miktarda rekor talep geldiği belirtilirken, akşam saatlerinde Nancy Pelosi’nin tanıdığı 48 saatlik sürenin sonuna gelinmesi nedeniyle dikkatler yeniden ABD teşvik paketi görüşmelerine çevrildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın: Yönetim bir Coronavirüs yardım anlaşmasına varmak istiyor açıklaması ve yine Nancy Pelosi’nin: Yeni teşvik paketini yazmaya başlıyoruz söylemi piyasalara moral olurken, buna karşın Pelosi ve Mnuchin arasındaki görüşmelerden yine bir anlaşma çıkmadı ve görüşmeler bugüne kaldı. Dün, ekonomik takvimde açıklanan verilerde ise; Çin’in konut fiyatlarındaki düşüş devam ederken, Almanya’nın Üretici Fiyat Endeksi ise kıpırdanmaya devam etti. ABD’de açıklanan İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları da geçtiğiniz ayki seviyelerinin üzerinde gerçekleşmeler gösterirken, FED ve ECB gibi majör merkez bankalarının yetkililerinden gelen açıklamalar da yine takibimizdeydi. Haftanın üçüncü işlem gününde küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD-Çin ilişkileri ve yeni ABD kurtarma paketi gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz.  Ayrıca; Birleşik Krallık enflasyon oranları gibi bazı önemli datalar, küresel şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

İç Tarafta; TCMB/PPK Beklentileri Bugün de Ön Planda Olacak!
İç tarafta, dün sabah saatlerinde karmaşık fiyatlamalar ortaya çıkarken; kur ve Viop tarafındaki negatif fiyatlamalara karşın Bist100’de pozitif açılış görüldü. Akşamüzeri ise Dolar Endeksi’nde görülen zayıflamanın da etkisiyle DolarTL(USDTRY) tarafında da geri çekilmeler oluştu.  Hazine’nin tahvil ihalelerinin takip edildiği günde, Türkiye Varlık Fonu’nun; Eurobond ihraç işlemini ertelemesi ve Bankaların; “Tahsili Gecikmiş Alacakları”nı tasfiye etmek için kuracakları Varlık Yönetim Şirketi’nden vazgeçmelerine yönelik haber akışları da dikkat çekti. Yurtiçinde haftanın üçüncü işlem gününde yine; jeopolitik risklerin durumunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca, yarın yapılacak olan TCMB/PPK toplantısı öncesinde ortaya çıkan faiz beklentileri ile CDS ve faiz cephesinde oluşacak fiyatlamalar ve yine; TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek olası yeni hamleler de volatil hareketlere neden olabilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin