Günlük Forex Analizleri

DX211220.png

Güne Bakış

ABD’de Teşvik Paketi Onay Yolunda, Ancak; Covid-19’un Mutasyona Uğraması Piyasaları Sarstı!
Küresel tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe; rekor seviyelere yükselen Covid-19 vaka artış sayıları ve ABD Başkanı Trump’ın, Dünya’nın en büyük mikroçip üreticilerinden SMIC’in de aralarında bulunduğu birçok Çin şirketini kara listeye alabileceğine dair haber akışları ile kısmen satış baskısı ile başladık. Yine; henüz anlaşma sağlanamayan Brexit Ticaret Anlaşması ve yeni ABD Teşvik Paketi’ne dair belirsizlikler de diğer tedirginlik unsurlarıydı. Ekonomik takvimde açıklanan verilerden; Birleşik Krallık’ın Kasım ayı Perakende Satışlar ve Sanayi Sipariş Trendi datalarında beklentilerin altında daralmalar görülürken, Almanya’dan gelen IFO Endeksleri ve ÜFE Oranları da öngörülerden iyiydi. Gelen iyi verilerin yanı sıra, akşamüzeri; Brexit Ticaret Anlaşması konusunda tarafların umutları koruyan açıklamalarda bulunması ve bir gün önce FDA Danışma Kurulu’ndan tavsiye alan Moderna aşısının Cuma günü onaylanacak olmasına dair beklentilerle birlikte piyasalarda yeniden toparlanmalar oluştu. Ayrıca, ABD teşvik paketinde tarafların uzlaşmaya hayli yakın olduklarına işaret olarak iki günlük geçici bütçenin Kongre’den onay alması ve FED’in başarılı geçen stres testleri sonunda; bankalara 1.Çeyrek’te hisse geri alım(buyback) hakkı tanıması da piyasaların toparlanmasına yardımcı oldu. Hafta sonunda birçok kritik haber akışı takip edilirken, özellikle de; İngiltere’de Covid-19 virüsünün mutasyona uğradığı ve yeni türün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğuna dair haber akışları piyasalar açısından tedirginlik unsuruydu. Öyle ki; Mutasyona uğramış virüs birkaç ülkeye daha sıçrarken, sınırların kapatılması ve ülke içi sıkılaştırılmış karantina tedbirlerini de beraberinde getirdi. Ayrıca, yeni türün aşılar üzerindeki etkinliğinin de bilinmediği belirtilirken, yine; ABD ve İngiltere’de kullanıma başlanan Pfizer/Biontech aşısının bazı insanlarda yan etkilere neden olduğuna dair haber akışları ile birlikte –oluşan güvenli liman arayışları nedeniyle- piyasaların açılması sonrasında; borsalar, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki para birimlerinde sert satış baskısı ortaya çıktı. ABD Başkanı Trump’ın; Denetim standartlarına uymayan Çinli şirketlerin borsa kotundan çıkarılmasına olanak sağlayan kararnameyi imzalaması da tedirginlik oluştururken, sabah karşı gelen haber akışlarına; ABD’nin yeni teşvik paketi konusunda partilerin anlaştığının belirtilmesi ile ilerleyen saatlerde oluşabilecek fiyatlamalar açısından önemliydi. Günün devamında da, başta bu mutasyona uğramış yeni tür Covid-19 konusu ve ABD teşvik paketi olmak üzere, önemli gündem maddelerini takipte olacağız. 

TL Varlıklarında da, Piyasaların Açılışı İle Birlikte; Covid-19 Mutasyonu Etkili Oldu!
Geçtiğimiz Cuma gününe TL varlıklarında değer kayıpları ile başlanırken; iç piyasaların açılması ile borsa ve kurlarda oluşan değer kayıpları, bir süre sonra yerini yeniden pozitifliğe(TL lehine) bıraktı. TCMB’nin, Azerbaycan Merkez Bankası ile işbirliğinin geliştirilmesi için bir mutabakat zaptı imzalanması ve BDDK’nın kuyum ve elektronik alımlarındaki taksit sayılarını düşürmesi gibi haber akışları da dikkat çekerken, TCMB’nin açıkladığı beklenti anketlerinde de; sene sonu enflasyon tahmini yüzde 12.47’den yüzde 14.18’e, kur tahmini ise 7.8867’den 7.7704’e revize edildi. Hafta sonuna; TCMB’nin, vadesine 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemleri ve avans işlemlerindeki faizleri artırması ile başladık. Suriye’de bazı bölgelerde askeri operasyonların yeniden başladığına dair çıkan bazı spekülatif haberlerin yanı sıra, İngiltere ve Güney Afrika’da Covid-19 virüsünün mutasyona uğraması (ki Türkiye’de mutasyona uğramış virüsün yayıldığı ülkelere uçuş yasağı getirdi) sonrasında küresel tarafta daralan risk alma iştahı TL varlıklarına da açılışla birlikte satış getirdi. Yurtiçinde, yeni haftanın ilk işlem gününün devamında da; Covid-19 ‘a dair iç ve dış tarafta oluşacak gelişmeler kritik olacak. Ayrıca, 24 Aralık’ta yapılacak olan TCMB/PPK toplantısına dair beklentiler ve yine; TCMB ve BDDK gibi kurumların yapabilecekleri yeni normalleşme adımları da önem arz edecek. Yine; hükumetin düşündüğü yapısal reformlara dair gelebilecek açıklamalar ile ABD ve AB ile ilişkiler konusunda hükumet cephesinden gelecek açıklamalarla da TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin