Günlük Forex Analizleri

DX220121.png

Güne Bakış

Yellen’ın, Çin Tarifeleri Hakkındaki Söylemleri; Risk İştahına Olumsuz Yansıdı!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; ABD teşvik paketine dair beklentiler ile pozitif başladık. Yine; Joe Biden hükumetinin Covid-19 ile mücadele gibi diğer kritik konulara dair icraatları da takip edilirken; İran Nükleer Anlaşması’na geri dönülmesi gibi piyasaları yakınan ilgilendiren bazı konulardaki ılımlı söylemler de risk alma iştahına olumlu yansıdı. Dün, ekonomik takvimde açıklanan kritik verilerde ise;  ABD’nin İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları ve İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterdi ve risk alma iştahını destekledi. Dün ayrıca dikkatler; Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın toplantısından çıkacak faiz ve politika kararlarındaydı. Açıklanan karar metninde; Faiz oranlarının tümü sabit bırakılırken, gevşek para politikasının teyit edilmesinin kararlaştırıldığı ve bu kapsamda; PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı)’in 2022 Mart sonu veya Covid-19 Pandemisi bitene kadar yürürlükte kalacağı ve enflasyonun belirlenen hedeflere uygun şekilde ilerleyişi için de diğer enstrümanların hazır olmaya devam edeceği belirtildi. Euro kurunu izlemeye devam ettiklerine de dem vuran Lagarde: Kurdaki yükselişin enflasyon üzerinde bir fren oluşturduğunu ve Almanya’daki KDV indiriminin sonlanması ile de enflasyonun pozitif seyrine döneceğini vurguladı. Akşam saatlerinde piyasalarda; ABD’nin, yeni Hazine Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılan(bugün Senato’da onay oturumu yapılacak) eski FED Başkanı Janet Yellen’ın: Çin’e yönelik tarifeleri kaldırmak için acele etmeyecekleri ve baskıyı devam ettirebilecekleri yönündeki söylemleri risk alma iştahına olumsuz yansıdı. Haftanın son işlem gününde de; Janet Yellen’ın söylemlerinin yankıları ve Joe Biden hükumetinden gelecek yeni teşvik paketleri gibi piyasaları direkt ilgilendiren ekstra adımları takipte olacağız. Ayrıca, başta; vergi düzenlemeleri ve Ticaret Savaşları gibi konulara dair olası haber akışları ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz. Yine, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Ocak ayı öncü PMI rakamları gibi kritik dataların sonuçları ve başkaca konulara (Covid-19 Pandemisi ve aşılama çalışmaları, Brexit Ticaret Anlaşması vb) dair gelebilecek haber akışları da önem arz edecek.

TCMB Faiz Artırmadı; Ancak, Sıkı Duruşun Devamı Sinyali Verdi!
Yurtiçinde de, dünkü işlem gününde; kur ve borsada küresel risk alma iştahının desteklemesi ile pozitif başlangıçlar ortaya çıkarken, dikkatlerin çevrildiği TCMB/PPK kararları sonrasında bir miktar oynaklık oluştu. Faizlerin artırılmadığı PPK toplantısı sonrasında açıklanan karar metninde dikkatleri çeken satırlar ise; “ …fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılık ve uzun bir müddet sürdürülmesine karar verildiği…” şeklindeki kısımdı ve kurlarda TL lehine işlemlerin ağırlık kazanmasına neden oldu. Dün ayrıca, AB le ilişkilerin durumu açısından; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell arasında gerçekleştirilen görüşme de takip edilirken, fiyatlamalar üzerindeki etkisi ise nötrdü. Diğer yandan, BDDK’ın temettü kısıtlamalarını kaldırmayı düşündüğü ve yapısal reformlar ile ilgili hükumet taslağının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduğuna dair haber akışları da ileriye dönük olarak kritikti.  Haftanın son işlem gününde TL varlıkları açısından; TCMB’nin dünkü PPK kararlarının uluslararası yankılarını ve iç taraftaki jeopolitik ve siyasi meselelerin durumunu öncelikli olarak yine takipte olacağız. Küresel risk alma iştahına veya direkt Gelişen Ülke Varlıklarına etki edebilecek haber akışları da volatil işlemlere neden olabilir.
 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin