Günlük Forex Analizleri

DX221020.png

Güne Bakış

ABD’de Başkan Adaylarının TV Debate’i Öncesinde; Yeni Teşvik Paketi Konusunda Yine Uzlaşma Sağlanamadı!
Önceki akşam ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi’nin 45 dakikalık yeni ABD teşvik paketine dair görüşmesinden de bir anlaşma çıkmaması sonrasında, Pelosi’nin Sözcüsü Drew Hammill’in: Farklılıklar konusunda yakınlaşma olduğuna dair söylemleri ile dün piyasalar güne yeniden pozitif başlangıç yaptı. İlerleyen saatlerde ise, Beyaz Saray adına konuşan Personel Şefi Mark Meadows’un: Trump Yönetimi’nin 48 saat içerisinde Temsilciler Meclisi ile anlaşmak istediğini fakat buradaki tek engelin Pelosi’nin kendisi olduğuna dair söylemleri ile bir miktar tedirginlik oluştu. Avrupa cephesinde; Brexit meselesine dair Baş Müzakereciler Frost ve Barnier başta olmak üzere taraflardan gelen açıklamalar ile oynaklıklar oluşurken, ayrıca merkez bankaları tarafında yapılan açıklamalarla da kısmen hareketlilik gördük. BOE adına konuşan Başkan Yardımcısı Dave Tamsden’in: Yeterince toparlanma sinyali görmeden sıkılaştırmaya gitmeyeceklerine yönelik söylemlerinin yanı sıra, negatif faizlere sıcak bakmadıklarına dair açıklamaları da takip edilirken; açıklanan Britanya enflasyon rakamları ile birlikte Pound tarafında ekstra oynaklık oluştu. Yine, AB müzakerecilerinin görüşmelerde bulunmak için yarın(bugün) Londra’ya gideceklerine dair haber akışları ile Pound hızla değer kazandı. IMF’in, Asya Bölgesi için ekonomik daralma tahminini yüzde 1.6’dan yüzde 2.2’ye revize etmesi de piyasalar açısından kritik gelişmelerdendi. Akşam saatlerinde piyasalarda yine; ABD’nin yeni teşvik paketine odaklanılırken, herhangi bir anlaşma çıkmadı. Yaklaşan TV münazarası öncesinde Başkan Donald Trump’ın: Demokratlarda anlaşma için bir ışık görmediğine dair söylemi ile yeni güne daralan risk alma iştahı ile negatif başlangıçlar yaptık. Günün devamında küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD-Çin ilişkileri ve yeni ABD kurtarma paketi gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz.  Ayrıca; ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları oranları gibi bazı önemli datalar, küresel şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

İç Tarafta Dikkatler; TCMB/PPK Kararlarında Olacak!
İç tarafta dün, sabah saatlerinde TL varlıkları değer kazanırken; DolarTL(USDTRY)’de son 10 günün en düşük seviyesi, Bist100(XU100) Endeksi’nde de 7 Şubat’tan bu yana en yüksek seviye test etti. Öğleden sonra NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in; S400 Hava Savunma Sitemleri’nin NATO sistemleri ile uyumlu olmadığına yöneliki uyarıları ise bir miktar tedirginliğe neden oldu. Yine de, bugünkü TCMB/PPK faiz kararı beklentilerinin daha ağır basması ile borsa ve kurlarda pozitif(kurlarda pozitif kapanış=TL lehine olan kapanış) kapanışlar gördük. Bugünkü işlem gününde yine; jeopolitik risklerin durumunu takipte olacağız. Ancak, piyasaların odak noktasında ise daha çok; öğleden sonra açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz ve politika kararları olacak. Ayrıca, tüm bu gelişmeler kapsamında CDS ve faiz cephesinde oluşacak fiyatlamalar ve yine; TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek olası yeni hamleler de volatil hareketlere neden olabilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin