Günlük Forex Analizleri

DX221220.png

Güne Bakış

EMA’nın Aşı Onayı ve ABD Teşvik Paketi; “Kara Pazartesi” Yaşanmasını Engelledi! 
Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe; İngiltere ve Güney Afrika’da mutasyona uğrayan Covid-19’un, başka ülkelere de sıçrayıp; uluslararası uçuşlar, taşımacılık ve ülkelerin kendi içlerindeki sıkı karantina tedbirleri üzerinden ekonomik aktiviteyi sekteye uğratmasından kaynaklı olarak risk alma iştahı hızla daralma gösterdi. Ayrıca, ABD Başkanı Trump’ın; Çinli şirketleri, ABD borsalarından çıkartma girişimi ve Çin Ticaret Bakanlığı’nın; Cuma günü ABD Ticaret Bakanlığı’nın 60’dan fazla Çin şirketini kara listeye almasına misilleme hazırlığında olduğuna dair açıklaması ile yine; AB-Birleşik Krallık Brexit Ticaret Anlaşması’na dair devam eden belirsizlikler de endişeye neden olan diğer etkenlerdendi. Borsalardaki hızlı düşüşlerin yanı sıra; emtialar ve küresel çapta -en güvenilir para birimi olan- ABD Doları’nın karşısındaki para birimleri de değer kaybetti. Güvenli liman olarak ABD Doları’nın yanı sıra; Ons Altın, Ons Gümüş ve tahvillere talep gelirken, piyasalardaki satış dalgasının derinleşmesi sonrasında; kaldıraçlı piyasalarda işlem yapan yatırımcıların “Margin Call(Teminat Tamamlama Çağrısı)” almaları ile Altın ve Gümüş’te de pozisyon kapatmak zorunda kaldıkları görüldü. İlerleyen saatlerde ise; AB İlaç Regülatörü “EMA”nın, Pfizer/Biontech aşısına onay vereceği ve ABD’deki teşvik paketi üzerinde tarafların anlaştıklarına dair haber akışları ile toparlanmalar ortaya çıktı. Beklenildiği gibi; Pfizer/Biontech aşısı EMA’dan onay alırken, yaklaşık 900 Milyar USD büyüklüğündeki(ve 1 Trilyon 400 Milyar USD’lik bütçe de) ABD Temsilciler Meclisi’nden geçti ve oylanmak üzere Senato’ya gönderildi. Yine, EMA ve DSÖ’nün: mutasyona uğramış yeni tür Covid-19 ‘un aşıları saf dışı bırakacağına dair bir kanıt görmediklerine dair açıklamaları da piyasalardaki negatifliği pozitife çeviren unsurlardandı. Keza, AB Rekabet Kurumu’nun; PSA(Peugeot-Citroen) ile FCA(Fiat-Chrysler) arasındaki birleşme görüşmelerine şartlı onay vermesi de ileriye dönük olarak pozitif gelişmelerdendi. ABD Teşvik Paketi’nin Senato’dan da geçmesine karşın; yine risk alma iştahının bir miktar düşük seyrettiği yeni günün, devamında da; başta mutasyona uğramış yeni tür Covid-19 konusu ve ABD teşvik paketi(Trump tarafından da onaylanması gerekiyor) olmak üzere, önemli gündem maddelerini takipte olacağız. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Birleşik Krallık ve ABD’nin 3.Çeyrek nihai GSYİH Değişimi gibi kritik datalar ile de oynaklıklar görebiliriz. 

Küresel Tarafta Stabilite Sağlanırsa, TL Varlıklarında Yine; TCMB/PPK Beklentileri Fiyatlanabilir!
TL varlıklarında da, dünkü işlem gününe; küresel çapta risk alma iştahının Covid-19 ‘un mutasyona uğramasının neden olduğu endişelerle daralmasının, gelişmekte olan ülke varlıklarını da baskılaması kaynaklı negatif başlangıçlar yaptık. Borsa İstanbul Ulusal 100 Endeksi, bir ara yüzde 2,5 civarında düşüş gösterirken; TL kurları da benzer şekilde değer kaybetti. Akşamüzeri ise Avrupa İlaç Regülatörü’nün aşı onayı ve ABD Teşvik Paketi’ne dair beklentiler ile küresel risk alma iştahı toparlanmaya başladı ve buna paralel olarak TL varlıkları da bir miktar yara sardı. TL varlıkları açısından haftanın ikinci işlem gününde de;  Covid-19 ‘a dair iç ve dış taraftan gelecek haber akışları kritik olacak. Ayrıca, Perşembe günü(24 Aralık’ta) yapılacak olan TCMB/PPK toplantısına dair beklentiler ve yine; TCMB ve BDDK gibi kurumların yapabilecekleri yeni normalleşme adımları da önem arz edecek. Keza; hükumetin düşündüğü yapısal reformlara dair gelebilecek açıklamalar ile yine; ABD ve AB ile ilişkiler konusunda hükumet cephesinden gelecek açıklamalarla da TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin