Günlük Forex Analizleri

DXY220221.png

Güne Bakış

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizleri Son 1 Yılın En Yükseğinde!

Küresel tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe de; borsalarda risk alma iştahı düşük başladık. İlerleyen saatlerde ise; İran’ın, ABD’nin eski Başkanı Trump döneminde tek taraflı iptal edilen nükleer anlaşmaya –koşullu(yaptırımların kaldırılması) da olsa- dönebileceğine dair haber akışları ile yeniden risk alma iştahı artış gösterdi. Ayrıca, öncü İmalat PMI’larında beklentilerin hayli üzerinde gerçekleşen beklentiler de bu yöndeki işlemleri destekler nitelikteydi. Hizmet PMI’ları öngörülerin altında kalırken,  ABD’de açıklanan öncü PMI dataları ve Mevcut Konut Satışları ise öngörüleri karşıladı. Keza, akşam saatlerinde açıklanan FED’in Para Politikası Raporu’nda: Ekonomideki toparlanma tamamlanana kadar parasal gevşemenin devam ettirileceğinin yinelenmesi de kritikti. ABD’nin yeni teşvik paketi konusunda ilerleme sağlandığına yönelik haber akışları ile küresel risk alma iştahı pozitif başladığımız yeni haftanın ilk gününde ise, şuan için tahvil faizlerinin yeniden yükselişe geçmesiyle birlikte borsalarda bir miktar satış baskısı görmekteyiz. Günün devamında da önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi konusunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca; Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi diğer önemli konulara dair gelebilecek haber akışlarını da izleyeceğiz. Ekonomik takvimde açıklanacak olan; Almanya IFO Endeksleri gibi önemli veriler ve FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

 

Fitch, Türkiye’nin Not Görünümünü Yükseltti!

Geçtiğimiz Cuma günü Borsa İstanbul’da pozitif açılış sonrasında küresel risk alma iştahının da yeniden toparlaması ile pozitif hareketler ivme kazandı. Güne TL açısından negatif başlangıçlar gördüğümüz kurlarda da, küresel risk alma iştahının toparlaması ile yine pozitif(TL lehine) işlemler ön plana çıktı. Ayrıca, önceki gün yapılan TCMB/PPK toplantısındaki ifadelere yönelik uluslararası yatırım kuruluşlarının olumlu söylemleri de fiyatlamalar üzerinde kısmen etkiliydi. Piyasaların kapanışı ile birlikte ise, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in Türkiye Raporu takip edildi ve kurum; Türkiye’nin kredi notunu “BB-“ olarak korurken, not görünümünü ise “Negatif”ten “Durağan”a çıkarttı. Kurumdan yapılan açıklamada da: Yeni ekonomi yönetiminin Ortodoks ve tutarlı politikalar izlemesi ile kurlardaki iyileşmenin yanı sıra; Uluslararası Rezervler, Cari Açık ve Yatırımcı Güveninden kaynaklanan dış finansman riskleri konusunda da ilerleme sağlandığına vurgu yapıldı. Yurtiçinde de, yeni haftanın ilk işlem gününde; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını, TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni verileri ile de bir miktar oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin