Günlük Forex Analizleri

DXY220321.png

Güne Bakış

Avrupa, 3. Dalga Endişesiyle Yeniden Kapanmaya Başladı!

Küresel tarafta geçtiğimiz cuma günü; perşembe gününden gelen 3.dalga endişeleriyle birlikte borsalarda satıcılı başlangıçlar gördük. Ayrıca önceki günkü ABD-Rusya gerilimi sonrasında Alaska’da ABD-Çin arasında gerçekleşen görüşmelerde bir uzlaşı sağlanamadığının belirtilmesi bir diğer negatiflik unsuruydu. Bu kapsamda güvenli liman varlıkları ise bir miktar talep gördü. Avrupa seansında açıklanan ekonomik verilerde Almanya’dan gelen şubat ÜFE rakamlarında aylık yüzde 0,7, yıllık yüzde 1,9 arttı. Beklentiler aylık yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 2 artması yönündeydi. Öte yandan yine Avrupa’da Fransa’dan sonra İsviçre’nin de karantina tedbirlerini yeniden sıkılaştırma kararı alması Euro varlıkları açısından baskı unsuruydu. ABD tarafında FED’den gelen açıklamalarda; pandemi döneminin başında bankalar için uygulanan ek kaldıraç oranındaki (SLR) değişikliğin, önceden açıklandığı gibi 31 Mart’ta sona ereceğini açıkladı. FED Başkanı Powell’ın ise yaptığı konuşmada; ekonomiye gereken müddetçe destek sağlamayı devam edeceklerini, krizden daha güçlü çıkacaklarına, inançlarının tam olduğunu belirtti. Yeni haftanın ilk işlem gününde ABD Mevcut Konut Satışları ve FED Başkanı Powell’ın konuşması kritik olacak. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin seviyesi, ABD-Çin ve ABD-Rusya arasındaki görüşmeler, özellikle Avrupa’da Covid-19 vakalarıyla ilgili 3. Dalga endişesi ve aşılamayla ilgili gelişmeleri takip edeceğiz.

 

TCMB’de Beklenmedik Değişiklik!

Yurtiçinde de, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde; borsa tarafı; küresel piyasalardaki fiyatlamalara eşlik ederek günü düşüşle tamamladı. Kur tarafında ise; TCMB’den gelen beklentilerin üstünde faiz artışıyla ortaya çıkan TL lehine işlemlerin devam ettiği izlendi. Günün gelişmelerinde Deutsche Bank ekonomistleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 200 baz puanlık faiz artışının, dış koşullar ve enflasyonist baskı tarafından olumsuz bir gelişme olmadığı sürece son faiz artışı olduğunu belirtti. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch ise, TCMB’nin beklentilerin üstünde faiz artışına yönelik analizinde; alınan kararın ortodoks yaklaşımı pekiştirdiğini, ancak kredibilitenin yeniden inşasının zaman alacağı ve bunun uygulama risklerine ve sıkı para politikasının devamına bağlı olduğunu belirtti. Akşam saatlerinde ABD Büyükelçisi David Satterfield’ın yaptığı açıklamada: “S-400 krizinin çözümünün yolu, Türkiye'nin S-400'lere sahip olmamasından geçiyor” ifadesi de önemliydi. Cumayı cumartesiye bağlayan gecede Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alınarak, yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Kurlarda TL aleyhine başladığımız yeni haftada, bu bağlamda TCMB ve BDDK’dan alınacak kararlar ve verilecek sözlü mesajlar fiyatlamalar açısından kritik olacak. Ayrıca küresel tarafta oluşan fiyatlamaları, haber akışlarını ve ekonomik verileri yakından izleyeceğiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin