Günlük Forex Analizleri

DX231020.png

Güne Bakış

ABD’de Başkan Adaylarının Son TV Debate’i de Yapıldı, Seçim Tansiyonu Yükselebilir!
ABD Teşvik Paketi konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ın: Demokratlarda anlaşma için bir ışık görmediğine dair söylemi ve Çarşamba günü 437 Bin’in üzerine çıkarak rekor kıran küresel Covid-19 rakamlarının etkisiyle dünkü işlem gününe daralan risk alma iştahı ile negatif başlangıçlar yaptık. Avrupa seansında; Brexit meselesine dair gelişmeler, teşvik paketleri ve karantina tedbirleri konusunda bazı ülkelerden gelen açıklamalar takip edilirken, ABD seansı öncesinde açıklanan ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise 787 bin kişi ile 19 Mart’tan bu yana en düşük seviyesinde gelerek piyasalara bir miktar moral verdi. Yine, hemen hemen aynı saatlerde Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi’nin: Yeni teşvik paketi müzakerelerinde ilerleme gördüğü ve paketin yakında kağıda dökülmeye hazır olacağına dair söylemleri de risk alma iştahına destek oldu. Keza, İyi gelen ABD İkinci El Konut Satışları verisi ve ABD Sağlık Bakanı Alex Azar’ın: Covid-19 aşısının risk grubundaki ABD vatandaşları için Ocak ayında hazır olabileceğine dair açıklaması da kritikti. Haftanın son işlem gününe ABD’de 3 Kasım ‘da yapılacak olan Başkan seçimlerine aday olarak katılacak olan mevcut Başkan Donald Trump ve rakibi Joe Biden’ın ikinci TV münazarası ile başladık. İlk münazaraya nazaran daha çekişmeli geçen oturum sonrasında piyasalar artık seçimlere odaklanacak. Bu bağlamda ABD’deki yeni teşvik paketi konusu daha da önem arz etmekte. Günün devamında küresel tarafta, ABD teşvik paketine dair gelecek haber akışlarının yanı sıra; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri yine dikkatle takip edeceğiz.  Ayrıca; öncü PMI dataları gibi bazı önemli datalar, küresel şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

TCMB Örtülü Faiz Artırımı Yaptı, Piyasaların Reaksiyonu Negatif Oldu!
İç tarafta dün, dikkatler; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB)’nın açıklayacağı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısı kararlarındaydı. Açıklanan kararlarda; 1 Hafta Vadeli Repo İhale Oranı(Politika Faizi) yüzde 10.25 seviyesinde sabit bırakılırken, buna karşın; yüzde 11.75 seviyesindeki Gecelik Borç Verme Faiz Oranı ile Geç Likidite Penceresi(LON) Borç Verme Faiz Oranı arasındaki makas 150 Baz Puan ‘dan 300 Baz Puan’a çıkartıldı. Böylece, GLP faizi yüzde 14.75 seviyesine yükseltilirken, iç piyasaların kararlara ilk reaksiyonu ise negatif oldu.  Karar öncesinde TCMB’nin repo ve swap ihalelerinin de takip edildiği günde, sabah saatlerinde; faiz beklentilerinin yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan gelen açıklamaların da etkisiyle; 7.78’in altına inen Dolar/TL(USDTRY) ve 9.20 seviyesini gören Euro/TL(EURTRY kurlarında, TMCB/PPK kararları sonrasında hızlı yükselişler ortaya çıktı ve yeni rekorlar kırıldı. Yine, güne pozitif başlayan Bist100 Endeksi de 1196 seviyesini test etti. Bugünkü işlem gününde de; dünkü TCMB/PPK kararlarının yansımalarını takip edeceğiz. Ayrıca, jeopolitik risklerin durumu ve yine;  TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek olası yeni hamleler de TL varlıklarında volatil hareketlere neden olabilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin