Günlük Forex Analizleri

DXY230221.png

Güne Bakış

Emtia Rallisi, Enflasyon/Faiz Beklentileriyle Küresel Borsaları Baskı Altına Aldı!

Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe; ABD teşvik paketinin oylanmasına yaklaşılması ve aşılamanın iyiye gittiğine(ki Dünya Sağlık Örgütü de: 2022 başında Pandemi’nin sona erebileceğini açıkladı) dair haber akışları ile borsalarda ve emtialarda pozitif işlemler ile başladık. Bu kapsamda Bakır gibi sanayi emtialarında sert yükselişler ortaya çıkarken, tahvil faizleri de; gerek teşvik paketleri kaynaklı borçlanma beklentileri, gerekse de hızlı toparlanma beklentilerine paralel olarak emtialarda oluşan ralli kaynaklı ortaya çıkması muhtemel enflasyon artışının erken sıkılaştırmalara neden olabileceği beklentileri ile hızla yükseldi. Bu durum ise; borsalardaki alımların satışa dönmesine neden oldu. Keza, ithal bağımlı gelişmekte olan birçok ülkenin para birimleri de hızla değer kaybetti.  Açıklanan önemli verilerde; Almanya’nın IFO dataları öngörülerin üzerinde gerçekleşmeler gösterirken, akşam saatlerinde İngiltere Başbakanı Johnson’ın 4 aşamalı bir normalleşmeyi duyurması ve İran lideri Ali Hamaney’in: Nükleer programdan geri adım atmayacakları ve Uranyum zenginleştirmeyi yüzde 60 ‘a çıkartacaklarına dair söylemi de kritik gelişmelerdendi. Küresel risk alma iştahı pozitif başladığımız yeni günde, dikkatlerimiz öncelikle; FED Başkanı Jerome Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı para politikası yarıyıl sunumunda olacak. Ayrıca, diğer önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları da izleyeceğiz. Keza, olası emtia rallisinin devamı ve ekonomik takvimde açıklanacak olan; Birleşik Krallık İş İstatistikleri, Euro Bölgesi TÜFE ve ABD’nin Tüketici Güveni gibi önemli veriler ile de piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

 

Dün, TL Varlıkları da; Emtia Rallisinde Baskı Altında Kaldı!

Dünkü işlem gününe, Borsa İstanbul tarafında; Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in, geçtiğimiz Cuma piyasaların kapanışı sonrasında Türkiye’nin not görünümüne dair yapmış olduğu yukarı yönlü revize ve bazı şirket bilançoları kaynaklı pozitif başlangıç gördük. Ancak, küresel borsaların; emtia rallisinin enflasyon ve erken sıkılaştırma beklentilerini tetiklemesi ile baskı altında kalması sonrasında bir süre sonra Bist-100 ve Viop Bist-30 Endeksleri de satış baskısı altına girdi. Kur tarafı ise yeni haftaya; direkt küresel tarafın negatif etkileri(özellikle de emtia rallisinde gelişmekte olan para birimleri; yüksek enflasyon be yüksek cari açık endişeleri ile baskı altına girdi) ile baskı altında başlarken, gün içerisinde DolarTL 7.09 seviyesine yaklaştı. TL varlıkları açısından bugün de; iç ve dış taraftan önemli konulara ve ekonomik verilere dair gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz.  

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin