Günlük Forex Analizleri

DXY230321.png

Güne Bakış

Dün, ABD Uzun Vadeli Tahvil Faizlerindeki Geri Çekilme; Yurtdışı Borsalara Alım Getirdi!

Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününde; ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki geri çekilme, ABD ve Çin’in Alaska’daki görüşmeleriyle ilgili gelen pozitif mesajlar, Astrazenaca’nın ABD’de yapılan 3. faz testlerinde; aşının etkinlik oranının %79 belirlenmesi gibi olumlu haber akışlarıyla borsalarda pozitif fiyatlamalar yaşandı. Avrupa’da, Almanya’nın koronavirüs kapsamında alınan tedbirlerin karantina süresini 18 Nisan’a kadar uzatma kararı alması önemli gündem başlıklarından biriydi. Günün açıklanan ekonomik verilerinde; Euro Bölgesi’nin ocak ayı cari fazlası 30 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti. Aralık ayında 37 milyar Euro seviyesindeydi. ABD’de açıklanan ikinci el konut satışlar: Şubat’ta, Ocak ayına göre yüzde 6.6 düşüşle beklentilerin üzerinde daralarak 6 Milyon 220 Bin seviyesinde gerçekleşti. FED Başkanı Powell dijital paralarla ilgili yaptığı açıklamalarda; bu paraların değerden ziyade spekülasyon amaçlı olduğu ve Kongre onayı gerçekleşmeden bir ilerlemenin söz konusu olamayacağı ifadelerini kullandı. Yeni günde, Birleşik Krallık’tan işsizlik verileri, BOE Başkanı Bailey’den gelecek açıklamalar, ABD Cari İşlemler dengesi ve Yeni Konut Satışları ve FED Başkanı Powell’ın kongre konuşması izlenecek. Ayrıca, Pandemiyle ilgili gelişmeler ve ticaret savaşlarıyla alakalı konuları da takip ediyor olacağız.

 

Dün, TL Varlıklarında Sert Satışlar Gözlemlendi!

Dünkü işlem gününe, Borsa İstanbul tarafında; TCMB Başkanı değişikliği kararı sonrasında sert satışlarla başlandı. İki kez endeks bazlı devre kesici görülen borsada negatif fiyatlamalar gün boyunca devam etti. Kur tarafında da; Asya seansında ki gapli açılış sonrası yukarı tarafta 8.47 seviyeleri test edildi. Türkiye piyasası açıldıktan sonra TL lehine işlemler gördüğümüz kurda 7.74 civarında dengelenme yaşandı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primlerinde 305’den 460 seviyelerine kadar yükseliş gözlemlendi. Sabah saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: “Serbest piyasa mekanizmasından taviz söz konusu değil ve liberal kambiyo rejimi devam edecektir.” İfadesini kullandı. Gün boyu yabancı kurumlardan da yorumlar geldi. Morgan Stanley tarafından yapılan değerlendirmede; uygulanan değişikliğin kısa vadede TCMB’nin şuan ki politikasında değişiklik olup olmayacağını dair belirsizliği artırdığını ve bunun da TL’ye baskı yaratmasının büyük olasılık olduğunu vurguladı. Deutsche Bank’dan gelen açıklamalarda; kurda oynaklığı sınırlamak için düzenleyici tedbirlerin gelebileceğine yönelik ifadelere yer verildi. Moody’s ise, yaptığı değerlendirmede; TCMB’de gerçekleşen görev değişikliğiyle ilgili sermaye girişlerinde geri dönüşlerin yaşanabileceği, kredi büyümesinde canlandırma yapılabileceği, politika faizini enflasyon seviyesinin altına indirebileceği şeklinde yorumlar yapıldı. TL varlıkları açısından bugün de; Uluslararası kurumlardan gelecek açıklamalar, iç ve dış taraftan önemli konulara ve ekonomik verilere dair gelecek haber akışlarını da dikkatle izleyeceğiz. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin