Günlük Forex Analizleri

DX241120.png

Güne Bakış

Covid-19 Aşılarında Sona Yaklaşılması, Güvenli Limanları Baskılıyor!
Yeni haftanın ilk işlem gününün başlangıcında; küresel çapta günlük Covid-19 vaka artış sayılarının görece olarak zayıflaması, Donald Trump ‘ın tedavi sürecinde de kullanılan Regeneron’un ürettiği antikor kokteylinin acil kullanım için FDA’dan onay alması ve ABD’deki onaylı aşılamanın Aralık ortası gibi başlayabileceğine dair haber akışları ile risk alma iştahı yükseliş gösterdi. Avrupa seansında, ekonomik takvimde önem arz eden öncü PMI’larda; özellikle Hizmet Sektörü’nde sert daralmalar olması dikkat çekerken, buna rağmen; Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın birlikte geliştirdiği aşının yüzde 70 civarında etkinlik gösterdiğine dair haber akışları ile yine pozitif fiyatlamalar ön plana çıktı. Keza, Brexit sonrası Ticaret Anlaşması’nın yüzde 95 oranında tamamlandığına dair haber akışları da risk alma iştahını destekler nitelikteydi. Akşamüzeri ise mevcut ABD Başkanı Donald Trump’ın: Çin’in ekonomik tehdidine yönelik ortak bir karşılık verilmesi için plan yaptığına dair haber akışları AB Komisyonu Brexit Başmüzakerecisi Barnier’in henüz anlaşma için sorunlar olduğuna dair açıklamaları ile risk alma iştahı kısmen olumsuz etkilendi. Ancak, ABD’de açıklanan öncü PMI datalarının beklentilerden ve önceki ayki seviyelerinden iyi gerçekleşmeler göstermesi ve ABD'nin yeni seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı bazı kabine üyelerinin icraatçı isimler olması ile ibre yeniden pozitife döndü. Özellikle de aşılama için sona yaklaşılıyor olması; Ons Altın’ın başı çektiği güvenli liman varlıklarından kaçışlara neden olurken, petrol gibi emtialara olan ilgiyi ise –küresel fiziki talebin artacağı beklentisi ile- artırdı. Bugünkü işlem gününde de, küresel piyasalar için yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca; ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeler, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereler ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de, majör merkez bankalarından gelecek mesajlar ve ekonomik takvimde açıklanacak olan Almanya GSYİH Değişimi ve ABD Tüketici Güveni gibi önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz. 

Dün, İç Taraf Negatif Ayrıştı; Bugün Kritik!
Dünkü işlem gününe; günlük bazda rekorlar kıran Covid-19 hasta sayılarının daha geniş karantina tedbirlerini beraberinde getirebileceği endişeleri ile TL kurlarında negatif başlangıçlar yapıldı. İlerleyen saatlerde de; (önceki akşam gerçekleşen olayda) Türk gemisinin Alman fırkateyni tarafından Akdeniz’de durdurularak aranmak istenmesine dair haber akışlarının Türkiye-AB ilişkilerine olumsuz yansıyabileceği endişesi ile DolarTL’de; 7.95, EuroTL’de; 9.46 seviyesine yakın fiyatlama görüldü. Borsa tarafı ise; küresel çapta aşılamanın birkaç hafta içerisinde ABD’den başlayacağına dair haber akışlarının risk alma iştahını artırmasından ilk başta pozitif nemalandı. Ancak, kapanışa doğru bankacılık gibi önemli sektörlerin baskısı ile Bist100’de de negatif kapanış gördük. Yeni işlem gününde de TL varlıklarında; gerek iç taraftaki jeopolitik risklerin durumu ve yapılması düşünülen yapısal reformlar, gerekse küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile oynaklıklar görebiliriz. Ayrıca, 7 ve 10 yıllık Hazine ihalelerinin de takip edileceği günde; TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımların da, ekonomik veriler ile birlikte izleyeceğiz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin