Günlük Forex Analizleri

DXY240221.png

Güne Bakış

FED Başkanı Powell, Piyasaları Rahatlattı!

Küresel tarafta, haftanın ikinci işlem gününe de; ABD teşvik paketinin Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu’nda onaylanmasının etkisiyle pozitif fiyatlamalar ile başlandı. Ancak, İran Yönetimi’nin ABD ile resmi olarak masaya oturmayacağı ve Uranyum zenginleştirmesine devam edeceğine dair haber akışları ile fiyatlamalar terse döndü. Ayrıca, Tesla gibi bazı şirketlerin hisselerinde yaşanan sert düşüşler ve ABD Bankacılık sektöründe kârlılığın çeyrek puanın üzerinde azalması ile de satış baskısı ABD vadelileri üzerinden küresel tarafta etkisini gösterdi. Açıklanan ekonomik verilerde; Birleşik Krallık İşsizlik Oranı ve Euro Bölgesi TÜFE rakamları beklentilere paralel gelirken, ABD’nin S&P/CS 20 Şehir Konut Fiyat Endeksi ve CB Tüketici Güveni verilerinin öngörülerden iyi gelmesi ile de erken sıkılaştırma kaygıları yeniden alevlendi ve özellikle de borsalarda satış baskısı hızlandı. Piyasaların yardımına ise FED Başkanı Jerome Powell yetişti. Öyle ki, Powell’ın: FED’in güçlü istihdam piyasasına yanıt olarak tek başına sıkılaştırmaya gitmeyeceği ve tam istihdam sağlanana ve yüzde 2 seviyesinde enflasyon görülene kadar faiz oranlarının da sabit bırakılacağına dair söylemleri ile erken sıkılaştırma endişeleri dağıldı ve hızla risk alma iştahı artış gösterdi. FED Başkanı Jerome Powell, dünkü Senato Bankacılık Komitesi sunumundan sonra; bugün de Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde para politikası yarıyıl sunumunu yapacak. Burada ekstradan söyleyeceği cümleler kritik olacak.  Ayrıca, diğer önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları da izleyeceğiz. Keza, olası emtia rallisinin devamı ve ekonomik takvimde açıklanacak olan; Almanya ‘nın 4.Çeyrek GSYİH Değişimi gibi önemli veriler ile de piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

 

TCMB, TL Zorunlu Karşılıkları 200 Bp. Artırdı!

Dünkü işlem gününe, Borsa İstanbul tarafında da; pozitif başlangıç görülürken, bir süre sonra küresel borsaların baskı altında kalması sonrasında Bist-100 ve Viop Bist-30 Endeksleri de satış baskısı altına girdi. Keza, Yunan jetlerinin TCG-Çeşme gemisini taciz ettiğine dair haber akışları da tedirginliğe neden olurken; kurlarla birlikte TL varlıkları üzerinde -geçici de olsa- etkili oldu. Bist100, 27 Ocak’tan bu yana en sert düşüşünü kaydederken, kurlardaki harekette de DolarTL; 7.1150, EuroTL; 8.6425 seviyesine kadar gün içerisinde yükseldi. TL varlıkları açısından bugün de; iç ve dış taraftan önemli konulara ve ekonomik verilere dair gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, TCMB’nin tüm vadeler için yapmış olduğu 200 baz puanlık Zorunlu Karşılık sıkılaştırmasının devamı niteliğinde TCMB ve BDDK’dan gelebilecek yeni hamleler de TL varlıkları üzerinde direkt etkili olabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin