Günlük Forex Analizleri

DXY240321.png

Güne Bakış

Küresel Tarafta Açıklanacak PMİ Verilerini Takip Edeceğiz!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; Covid-19 pandemisine dair 3.dalga endişeleriyle borsalarda negatif hareketler ve ABD tahvil faizlerinde geri çekilme görülürken, Dolar endeksinde kuvvetli yükseliş gerçekleşti. Özellikle Avrupa’da; Pandemi’de üçüncü dalga endişelerinin devam ettiği ve yeni kapanma tedbirlerinin alındığı görüldü. İngiltere basınında geçen haberde; yurtdışı seyahatlerde kısıtlamaların Temmuz ayına kadar sürebileceği ifadeleri yer aldı. Ülkelerden gelen kısıtlamaların tekrar başlayacağına yönelik açıklamalar, oluşabilecek talebe dair daralma endişeleriyle petrol başta olmak üzere diğer emtia fiyatlarına satış getirdi. Günün diğer gelişmelerinde; ABD Başkanı Joe Biden'in altyapı yatırımları, iklim değişikliği ve istihdam yaratımı için hazırlanmasını istediği paketin toplam büyüklüğünün 4 trilyon dolara ulaşabileceği bildirildi. ABD Dallas FED Başkanı Robert Kaplan yaptığı açıklamada: “FED'in faiz artırımlarına 2022'de başlamamasını bekliyorum. Şu anda hala pandeminin ortasındayız. Tedbirleri sona erdirme noktasında değiliz. Enflasyon konusunda uyanık olmak akıllıca olur. Destekleyici politikaların geri çekilmesinde ilk adım FED'in varlık alımlarını azaltmak olacak.” şeklinde konuştu. FED Başkanı ise Powell Kongre’de yaptığı konuşmasında; ekonomik toparlanmanın tamamlanmaktan uzak olduğunu bir kez daha belirtti. Enflasyonun yıl içinde yükselmesini beklerken, yukarı yönlü fiyat baskısı görülebilir dedi. Ekonomiyi desteklemek için tüm araçları kullanacaklarını bir kez daha yineledi. ABD Hazine Bakanı Yellen: “Ekonomiyi destekleyecek programlara kaynak yaratmak için gelirleri adil şekilde yükseltmemiz gerek. Şirketlere zarar verecek politikalar önermeyeceğiz. Kurumlar vergisinin fiyatlara ve tüketicilere etkisi belirsiz.” açıklamasını yaptı. Gerek Powell gerek Yellen’ın söylemlerin fiyatlamalara etkisinin olmadığı görüldü. Günün açıklanan ekonomik verilerinde; İngiltere işsizlik oranı Ocak ayında yüzde 0,1 düşüşle yüzde 5,0 gerçekleşti. Beklentiler yıllık bazda yüzde 5,2 seviyesindeydi. 2020 Ekim-Aralık dönemi ABD Cari İşlemler Dengesi açıklandı. Veriye göre cari işlemler açığı yıllık bazda yüzde 34,8 artışla 647,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Yine, ABD’de Yeni Konut Satışları; Şubat ayında yüzde 18,2 azalarak 775 bin seviyesinde oldu. Beklentiler 875 bin olması yönündeydi. Bugün, ekonomik takvimde açıklanacak verilerde; Birleşik Krallık’tan ÜFE-TÜFE, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’den öncü PMİ rakamları ve ABD’den Dayanaklı Mal Siparişlerini verilerini takip edeceğiz. Yine Pandemiyle ilgili haberler, aşılama çalışmaları, alınan kapanma tedbirleri, ticaret savaşları gibi konuları da izliyor olacağız.

 

Karmaşık Fiyatlamalar Sonrası Gözler Ekonomiye Yönelik Gelecek Açıklamalarda!

Yurtiçinde, Pazartesi borsada gerçekleşen sert satışların ardından haftanın ikinci işlem gününde, sabah saatlerinde yine düşüşle açıldık. Günün devamındaysa tepki alımlarının geldiği gözlemlendi ve yataya yakın kapanış gerçekleşti. Kurlarda ise; yataya yakın açılış sonrası Dolar lehine fiyatlamalar ön plana çıktı. Sabah saatlerinde Londra Swap Piyasasında TL gecelik swap faizi yüzde 1400 seviyesine kadar yükselirken, buna paralel olarak; borsada sert düşüş, 10 yıllık Türk tahvili faizinde de yüzde 19.40 seviyesine doğru yükselişler görüldü. Akabinde ise; Swap faizinin yüzde 500’lere doğru gerilemesiyle borsada toparlanma görüldü. Günün diğer gelişmelerinde, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan yaptığı açıklamada: “Cumhurbaşkanımız Erdoğan Çarşamba günü güçlü mesajlar verecek” dedi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal: “Sayın Cumhurbaşkanımız ekibiyle beraber yeni bir düzenleme yapacaktır, önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem ise, Türkiye’de siyasi ve ekonomik olarak yeni bir dönem başlayacağını söyledi. Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch’den gelen açıklamalarda; TCMB’de yaşanan değişiklikle ilgili; enflasyon ve dış finansman riskini artırdığına yönelik ifadeler yer aldı. Dün ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen borçlanma ihalesinde 6.67 Milyar TL tahvil satışı gerçekleştirdi. AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından hazırlanan raporda: “AB’nin aday ülke Türkiye ile ticaret bağlarını derinleştirmek için müzakerelere başlaması gerektiği, aynı zamanda Ankara’nın AB çıkarlarına karşı hareket ettiği durumda uygulanacak bir dizi ekonomik yaptırımı hazırda tutması gerektiği” ifadeleri yer aldı. TL varlıkları açısından bugün yurtiçinde; Tüketici verilerini takip edeceğiz. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek mesajlar ve fiyatlamaları etkileyecek diğer haber akışlarını takip edeceğiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin